Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-24
Pilotażowa farma alg morskich będzie wychwytywać CO2
RWE bada nie tylko możliwości wychwytywania i magazynowania CO2 w formacjach geologicznych, ale i możliwości jego inteligentnego wykorzystania. Wspólna inicjatywa RWE i naukowców z Uniwersytetu Jacobs i Centrum Badawczego Jülich kosztować będzie 700.000 euro.

„Nasz projekt farmy alg pokazuje, że RWE jest liderem w dziedzinie ochrony klimatu. W odróżnieniu od innych nie chcemy tylko magazynować CO2 pod ziemią, lecz szukamy innych sposobów wykorzystania tego gazu do wytwarzania energii” – wyjaśnił dr Jürgen Grossmann, Prezes RWE. W tym celu RWE wykorzystuje dostępne na rynku sposoby ograniczenia emisji CO2. np. przy budowie elektrowni w Hamm, Lingen czy Neurath pozwalających na uniknięcie, w porównaniu do elektrowni starszej generacji, emisji blisko 9 milionów ton CO2.. Inną metodą ograniczenia emisji CO2, wykorzystywaną przez koncern, jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Ponadto firma prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe. Ich przykładem jest pilotażowa farma alg pozwalająca na przebadanie możliwości wykorzystania CO2.

Celem projektu jest optymalizacja całego procesu od hodowli alg, aż do produktu końcowego. W projekcie algi są karmione spalinami z elektrowni. Powstające w procesie karmienia alg odpady zostaną przebadane w zakresie możliwości ich wykorzystania np. jako biopaliwa.

Koncepcja wykorzystania alg jest oparta na biochemicznym zjawisku fotosyntezy, w ramach którego rośliny przekształcają energię słoneczną w energię chemiczną. Szybszy wzrost mikroalg w porównaniu do roślin lądowych (7-10 razy) oznacza większe zdolności fotosyntezy, czyli większe możliwości wchłaniania dwutlenku węgla. „Istotne jest rozważenie nie tylko wychwytywania i składowania CO2 w formacjach geologicznych, ale również możliwości inteligentnego wykorzystania CO2. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest właśnie projekt badawczo-rozwojowy obejmujący wykorzystanie mikroalg” podkreślił prezes RWE.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RWE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :