Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-25
Nowa metoda śledzenia źródła zanieczyszczenia pierwiastkami śladowymi
Nowa metoda śledzenia źródła zanieczyszczenia pierwiastkami śladowymi
Nowa metoda śledzenia źródła zanieczyszczenia pierwiastkami śladowymi
Naukowcy z Imperial College London poinformowali, że opracowali nowy sposób wskazywania pochodzenia skażenia atmosfery cynkiem, który pozwoli udoskonalić systemy monitorowania zanieczyszczenia. Twierdzą oni, że ich technika jest prawdziwym przełomem, gdyż bieżące metody analizy zanieczyszczenia cynkiem mierzą jedynie jego stężenie w powietrzu, nie będąc w stanie wyśledzić źródła skażenia.

Naukowcy testowali swoja metodę na próbkach zgromadzonych w brazylijskim Sao Paulo. Współpracowali w tej kwestii z naukowcami z Uniwersytetu Sao Paulo, którzy chcieli dowiedzieć się skąd pochodzi zanieczyszczenie cynkiem.

Analiza próbek powietrza wskazała, że największym źródłem cynku w miejskiej atmosferze są samochody, a nie zakłady produkcyjne, jak sądzono pierwotnie. Naukowcy wyśledzili, że źródłem zanieczyszczenia są spaliny oraz tarcie elementów metalowych w uszkodzonych samochodach.

„Musieliśmy się dowiedzieć gdzie znajduje się źródło zanieczyszczenia, gdyż wystawienie na skażenie cynkiem przez długi czas ma duży wpływ na zdrowie mieszkańców wielkich miast.” – powiedział Dominik Weiss z Departamentu Inżynierii i Nauki o Ziemi Imperial.

W dużym stężeniu, zanieczyszczenie cynkiem może powodować: choroby układu krążenia, oraz problemy z odpornością i oddychaniem.

Nowa metoda polega na analizowaniu izotopów cynku, które różnią się w zależności od źródła zanieczyszczenia. Na przykład, izotopy cynku w spalinach samochodów różnią się od tych z dymu przemysłowego. Identyfikacja tych izotopów stanowi ślad, który pozwala namierzyć źródło zanieczyszczeń.

Weiss stwierdził, że technika analizy izotopów mogłaby również być stosowana do śledzenia źródeł innych metali, jak kadm, miedź, czy tal.

„Pierwiastki śladowe mają nieznośną tendencję do bio-kumulowania się.” – stwierdził Weiss. „Nasza metoda mogłaby pomóc w znalezieniu precyzyjniejszych odpowiedzi na pytania o źródła zanieczyszczenia metalami.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także