Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-27
Polska zbuduje nowoczesny system pomiarowo-analityczny
14 listopada br. w trakcie ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli Instytucji Pośredniczącej oraz Instytucji Wdrażających Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, zorganizowanego w Warszawie, doszło do podpisania umowy na dofinansowanie zakupu i wymiany aparatury oraz sprzętu laboratoryjnego eksploatowanego w inspektoratach ochrony środowiska w kraju.

Główny beneficjent, którego reprezentował Andrzej Jagusiewicz – Główny Inspektor Ochrony Środowiska zostanie dofinansowany kwotą 52 milionów złotych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, reprezentowany przez prezesa Zarządu Jana Rączkę (z czego ponad 44 mln złotych pochodzą z dofinansowania unijnego). Ministerstwo Środowiska jako Instytucję Pośredniczącą reprezentował Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu, który również złożył podpis akceptacyjny pod dwustronną umową.

Do 2010 roku Polska zbuduje ogólnokrajowy, nowoczesny system pomiarowo - analityczny zanieczyszczeń wpływających na człowieka i środowisko. Dane pozyskane z systemu są niezbędne m.in. do raportowania stanu bezpieczeństwa państwa w zakresie ochrony środowiska do Unii Europejskiej. Kraje unijne, które nie spełniły tych wymagań już płacą kary określone w traktacie akcesyjnym. Mobilne laboratoria, aparatura i sprzęt pomiarowy rozlokowane w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska oraz delegaturach w byłych miastach wojewódzkich będą realizować pomiary zanieczyszczeń wody powietrza i ziemi w szerokim zakresie. Rząd polski uznał ten projekt za kluczowy dla kraju i został on wpisany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Środowiska na listę programów priorytetowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w zakresie wymiany przestarzałej aparatury z lat osiemdziesiątych co pozwoli w technikach laboratoryjnych osiągnąć europejski poziom.

To pierwsza umowa spośród wszystkich wydatków realizowanych w całym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, na który w części środowiskowej w latach 2007-2013 zaplanowano ponad 5 mld euro. To właśnie na doświadczeniach tego projektu zostanie poznane przyszłe funkcjonowanie PO IiŚ, realizacja i rozliczanie wszystkich etapów umowy, weryfikacja kosztów oraz poprawność instrukcji. Dla NFOŚiGW projekt ten to zapowiedź kolejnych wniosków do realizacji jeszcze w tym roku oraz na początku roku przyszłego.

Dzięki zakupionemu sprzętowi pomiarowo-laboratoryjnemu Polska będzie mogła wywiązywać się z ponad 400 obowiązkowych raportów o stanie środowiska, jakie kraj musi przesyłać do Brukseli. Do zrealizowania są trzy programy: ochrony powietrza, wody i analizy hałasu. Do tego niezbędne są zakupy m.in. analizatorów pyłów drobnej frakcji, chromatografów gazowych, czy mierników hałasu.

Umowa ta jest symbolicznym zwieńczeniem dziewiętnastoletniej współpracy, jaką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. To właśnie dofinansowanie z Narodowego Funduszu oraz środki z funduszu PHARE pozwoliły inspektoratom zakupić urządzenia pomiarowo-laboratoryjne, które od lat osiemdziesiątych eksploatuje się w polskich inspektoratach. Przez ten czas udało się zrealizować z inspektoratami 350 umów a teraz została podpisana symboliczna, pierwsza umowa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nfosigw.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także