Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-12-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-12-02
Ogniwa wielozłączone bliskie sprawności 40%
Ogniwa wielozłączone bliskie sprawności 40%
Ogniwa wielozłączone bliskie sprawności 40%
Naukowcy pracujący w ramach projektu FULLSPECTRUM finansowanego ze środków europejskich opracowali wielozłączowe ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej sprawności 39,7 procenta.

Obecnie główną przeszkodą w budowie systemów fotowoltaicznych na dużą skalę jest wysoki koszt produkowanej przez nie energii. Wysokie koszty zakupu i rozmieszczania instalacji przy stosunkowo niewielkiej sprawności - dla konwencjonalnych ogniw krzemowych sięgającej 17% powodują, że energia elektryczna produkowana przez systemy fotowoltaiczna jest droga.

Głównym celem projektu FULLSPECTRUM jest zbadanie wachlarza możliwości technologii które mogą przyczynić się do rozwoju fotowoltaiki. Chodzi m.in. o rozwój technologii, które uznane zostały za obiecujące ale nie były jeszcze wystarczająco rozwijane.

Jedną z takich technologii są ogniwa wielozłączowe. Dzięki swojej konstrukcji w której zastosowano pierwiastki takie jako gal, fosfor, ind, oraz german oraz inne substancje, ogniwa cechuje ponad dwa razy wyższa sprawność w stosunku do ogniw krzemowych dostępnych na rynku. Takie wielozłączowe ogniwa fotowoltaiczne są drogie i dotąd wykorzystywane były jedynie w zastosowaniach kosmicznych.

Jednakże ich koszt może zostać znacząco obniżony dzięki ułożeniu ich w specjalne panele, które zawierają soczewki, które skupiają na ogniwach duże ilości energii słonecznej. Koncentratory te są w stanie wzmocnić strumie światła nawet tysiąckrotnie.

FULLSPECTRUM jest projektem zrzeszającym 19 europejskich publicznych oraz przemysłowych centrów badawczych z 7 krajów Unii Europejskiej, oraz Rosji i Szwajcarii. Projekt jest koordynowany przez Instytut Energii Słonecznej Universidad Politécnica de Madrid. Rozpoczął się w 2003 roku, a jego budżet wynosi blisko 15 milionów euro.

Komisja Europejska wydała, począwszy od uruchomionego w 2002 roku 6 Programu Ramowego, na badania nad energią fotowoltaiczną przeszło 105 milionów euro. Wiele z tych projektów dotyczy obniżenia kosztów produkcji energii w ogniwach krzemowych.

Badania w sektorze energetyki są elementem Unijnego Pakietu Energetyczno-Klimatycznego. Jednym z ambitnych celów jest zwiększenie do 20 procent udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Miałoby się to stać przed rokiem 2020. Aby ten cel osiągnąć, Komisja Europejska uruchomiła Europejski Strategiczny Plan Technologiczny w Dziedzinie Technologii Energetycznych (SET-Plan).

Europejska Solarna Inicjatywa Przemysłowa będąca częścią SET-Plan, zwiększyła planowy udział w europejskiej energetyce fotowoltaiki z 3 do 12 procent w 2020 roku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także