Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-12-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-12-08
50 lecie firmy Ensto
50 lecie firmy Ensto
50 lecie firmy Ensto
Rok 2008 jest rokiem obchodów 50-lecia Ensto i 15-lecia obecności Ensto Polu na polskim rynku. Hasło przewodnie obchodów 50-lecia firmy – „Ensto Performance 50+”, nawiązuje do filozofii i zasad, którymi kieruje się Ensto, takich jak Zaufanie, Partnerstwo, Kreatywność i Najwyższa Jakość. Poniżej przedstawiamy firmę i jej osiągnięcia na przestrzeni 50 lat.

Ensio Miettinen założył firmę w 1958 roku. Firma Ensto - dostawca technicznych rozwiązań z zakresu elektrotechniki, wyznaczała tor rozwoju tej branży powojennej Finlandii. W ciągu pięćdziesięciu lat rodzinne przedsiębiorstwo z biura inżynieryjnego Miettinena rozrosło się do koncernu, zatrudniającego prawie 1500 osób i działającego dziś w 17 krajach Europy i Azji.

Miettinen systematycznie śledził rozwój światowych firm z branży, głównie z Niemiec. Stwierdził, że żaden nowy produkt elektryczny pojawiający się na rynku nie był produkowany w Finlandii i postanowił wypełnić tę lukę. Zgromadził obszerny bank danych. Wyroby dostarczane na rynek przez jego firmę bez wyjątku wpasowywały się w jedną z wielu nisz rynkowych.

Potrzeby klienta a rozwój produktu

Koniec lat 50-tych w Finlandii to okres znacznego rozwoju przemysłowego. Kraj bardzo szybko się elektryfikował. Sytuacja przypominała dzisiejszy boom w dziedzinie komputeryzacji. Siłą napędową w firmie Ensto były niewyczerpane pomysły Miettinena i zdobywane do nich rozliczne patenty. Miettinen twierdził, że sam pomysł to jedynie pierwsze ogniwo łańcucha. W produkcie zawsze powinno być coś nowego, unikalnego, dzięki czemu warto go wprowadzić na rynek. Od samego początku wybierał do produkcji takie rozwiązania, które przynosiły użytkownikom znaczące ulepszenia. Zajmował się całymi systemami, a nie pojedynczymi produktami. Obok osprzętu elektroinstalacyjnego, drugą wiodącą gałęzią produkcji Ensto stały się rozwiązania dla sieci energetycznych oraz obudowy i wyposażenie dla przemysłu elektrotechnicznego.
- W świecie przedsiębiorczości umiejętności są niezbędne, ale one same nie wystarczą. Dopiero zapał powoduje, że ludzie i firmy mają wyniki, a wiara dopełnia reszty. To jest gwarancją rozwoju firmy.
W pracy z klientem oznacza to, że musimy dobrze poznać, zrozumieć i przewidzieć potrzeby klienta- uważa Miettinen.

Potrzeby rynku wymuszają rozwój firmy

Koniec lat 60-tych ,to w Finlandii okres koniunktury, jakiej nigdy przedtem nie doświadczono; dla przykładu - liczba budowanych mieszkań zwiększyła się prawie dwukrotnie. Warunkiem koniecznym przetrwania na rynku stało się ciągłe unowocześnianie technologii i akcesoriów budowlanych. Był taki okres, kiedy firma Ensto kontrolowała w Finlandii niemal wszystko, co można wyprodukować w obszarze elektrotechniki i montażu elektrowni. Szans dalszego rozwoju należało szukać na rynkach zagranicznych. Nowym wyzwaniem stały się nowe produkty, m.in. systemy ogrzewania elektrycznego, złącza do systemów oświetlenia pasów startowych lotnisk, obróbka cienkich blach oraz ceramika przemysłowa. W roku 1973 kryzys energetyczny dotknął cały świat; uderzył też mocno w fiński przemysł budowlany. W końcówce dziesięciolecia doprowadził do spowolnienia gospodarczego, które nie oszczędziło również firmy Ensto.
– Kryzys był dla nas naprawdę trudnym okresem; bałem się o przyszłość firmy. Kryzys nauczył mnie szerszego patrzenia na potrzeby klientów i traktowania ich na równi z innymi zadaniami firmy - przyznał Miettinen. Kryzys udało się pokonać, a Miettinen obok swojej dotychczasowej działalności zaczął pisać artykuły i książki o przedsiębiorczości.

Ekspansja na kraje skandynawskie.

W latach 80-tych firma Ensto umocniła swoją pozycję w krajach skandynawskich i rozpoczęła działania na innych rynkach. Nowy kryzys gospodarczy, pod koniec lat 80-tych, to potężny wzrost cen mieszkań i załamanie gospodarki na przełomie lat 90-tych. Mówiło się wtedy o globalnym kryzysie ekonomicznym. Kryzys jednak udało się przetrwać. Kontynuowano prace nad rozwojem firmy poprzez przejęcia innych podmiotów. Ensto umocniło swoją pozycję na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie wyroby i systemy Ensto w dziedzinie dystrybucji energii elektrycznej zajmują kluczową pozycję w wielu krajach.

Firma rodzinna – drugie pokolenie

W roku 2001 Ensio Miettinen przekazał firmę swoim dzieciom. Nowe pokolenie dorastające wraz z firmą kontynuuje drogę, nakreśloną przez jej założyciela. Ensto wciąż jest silną firmą rodzinną, której celem jest rozwój i promocja przedsiębiorczości.
- W głębi duszy zawsze byłem przedsiębiorcą. Rozumienie przedsiębiorczości miałem we krwi i tak naprawdę zajmowałem się tym przez całe życie - mówi Miettinen.

Innowacyjność opłaca się

Wizja z początku działalności firmy, polegająca na przewidywaniu potrzeb klienta i spełnianiu z nadwyżką jego wymagań, przetrwała pięćdziesiąt lat. Z międzynarodowego punktu widzenia, dobrym przykładem jest koncepcja produkcji obudów na wymiar przygotowywanych specjalnie na życzenie klienta. Ta innowacyjna koncepcja, sprawia, że produkcja obudów jest bardzo elastyczna, oszczędna i szybka. Wspólnym narzędziem dla tej koncepcji jest oprogramowanie CuboLink oparte na Internecie. Dzięki niemu można doskonale trafić w potrzeby rynku. Ensto pragnie rozwijać swoje innowacyjne rozwiązania na wszystkich poziomach działalności we współpracy z klientami. Umiejętności, zapał i wiara należą do najważniejszych wartości wyznawanych w Ensto.

1958
Ensio Miettinen założył biuro inżynieryjne. W głębi duszy był przedsiębiorcą i zawsze wierzył w sukces. Powojenna Finlandia potrzebowała prawie wszystkiego. Miettinen rozumiał, że na zapytania klienta trzeba odpowiadać konkretną ofertą. Zapoznał się gruntownie z tajnikami elektrotechniki w Niemczech; następnie uruchomił produkcję w Finlandii. Początkowo zarząd tej rodzinnej firmy składał się z dwóch osób - z Miettinenem współpracowała żona Heljä.

Lata 60-te
Już we wstępnym okresie działalności Miettinen postawił na rozwój wyrobów. Siłą napędową firmy były niewyczerpane pomysły Miettinena i zdobywane do nich rozliczne patenty. Efektywnie wykorzystywał nisze rynkowe. Podstawą sukcesu była gruntowna wiedza o ekonomice kosztów.

Lata 70-te
Technologie i materiały budowlane podlegały ciągłemu unowocześnianiu, więc wyroby firmy musiały się rozwijać wraz z nimi. Zakres produkcji Ensto rozszerzał się wraz z rozwojem rynków. Działalność firmy została podzielona na mniejsze części. Obecna centrala firmy, znajdująca się w Porvoo, została założona w 1974 roku.

Lata 80-te
Firma Ensto rozwijała się także na rynkach międzynarodowych za sprawą nabycia nowych przedsiębiorstw. Obszar działalności poszerzył się; oprócz Skandynawii znalazły się w nim m. in. Irak, Peru i Malezja. Nową fabrykę otwarto w Porvoo w 1983 roku. Do wachlarza wyrobów włączono m. in. systemy ogrzewania elektrycznego, produkcję złącz do systemów oświetlenia pasów startowych lotnisk, obróbkę cienkich blach, a także ceramikę przemysłową. Firma zawdzięcza swój rozwój również nowym światowym rozwiązaniom w dziedzinie elektrotechniki.

Lata 90-te
Kryzys gospodarczy z początku dziesięciolecia globalnie wpłynął na rynki ekonomiczne; przezwyciężenie go trwało długo. Timo Miettinen – syn założyciela firmy - wszedł do zarządu w 1994 roku. Dzięki fuzjom i przejęciom powstała jedna wspólna marka Ensto. Troska o środowisko to jedno z głównych kryteriów przy produkcji wyrobów Ensto.

Lata 2000
Działalność biznesową firmy podzielono na trzy obszary. W roku 2001 Ensio Miettinen przekazał prawa własności firmy następnemu pokoleniu. Dyrektorami firmy zostali Seppo Martikainen w roku 2001, a Jukka Koskinen w roku 2006. Poprzez przejęcia firm, Ensto umocniło swoją pozycję we Francji i w Hiszpanii. Obecnie trwa międzynarodowa ekspansja Ensto.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Ensto Pol
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także