Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-12-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-12-09
Gminy i powiaty przejmą fundusze ekologiczne
Gminy i powiaty przejmą fundusze ekologiczne
Gminy i powiaty przejmą fundusze ekologiczne
Od 1 stycznia 2010 r. mają zostać zlikwidowane powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Tak zakłada rządowy projekt nowelizacji prawa ochrony środowiska przyjęty w listopadzie przez rząd.

Środki funduszy powiatowych mają przejąć starostowie, a funduszy gminnych – wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast. Przychody obecnych funduszy z tytułu opłat i kar stanowić mają nadal dochody budżetów gmin i powiatów. Obecnie 20 proc. wpływów z tytułu opłat i kar środowiskowych zasila gminne fundusze, 10 proc. – powiatowe, a reszta – fundusze wojewódzkie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jednocześnie należności i zobowiązania powiatowych i gminnych funduszy stać się mają odpowiednio należnościami i zobowiązaniami budżetów powiatów albo gmin.

Zdaniem Macieja Trzeciaka, wiceministra ochrony środowiska, nie powinno to spowodować przeznaczania pieniędzy z funduszy na cele niezwiązane z ochroną środowiska, bo i tak ekologiczne zadania pochłaniają w gminach więcej pieniędzy, niż wpływa ich do gminnych funduszy. Odmiennego zdania jest Kazimierz Pałasz, prezydent Konina i wiceprezes Związku Miast Polskich. Fundusz jest gwarancją, że pieniądze trafiają na właściwe cele – mówi prezydent. – Teraz będzie to zależało od rad gmin i wcale nie ma pewności, że radni wydadzą pieniądze np. na edukację ekologiczną czy na modernizację inwestycji służących ochronie środowiska. Między innymi dzięki tym funduszom udało się w Koninie zmodernizować oczyszczalnię ścieków.

Kazimierz Pałasz szczególnie obawia się o inwestycje związane z gospodarką odpadami, na które były przeznaczane fundusze powiatowe. Zagrożone likwidacją były też wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Ostatecznie zostaną. Mają funkcjonować jako samorządowe osoby prawne nadzorowane przez zarządy województw. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma działać jako państwowa osoba prawna. Fundusze wojewódzkie nadzorować będzie minister środowiska. Projekt zakłada, że przejmą one zadania obecnych funduszy celowych, a także ich nazwy, mienie oraz zawarte umowy, gwarancje i poręczenia. Będą też prowadziły samodzielną gospodarkę finansową, której podstawą ma być roczny plan finansowy. Szczegóły określi rozporządzenie Rady Ministrów. Zmiany mają ułatwić korzystanie z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a także wypełnianie zobowiązań nałożonych na Polskę przez UE. Nowelizacja w prawie ochrony środowiska znajdzie swoje odbicie w przepisach o finansach publicznych, które też od 2010 r. mają funkcjonować na nowych zasadach.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także