Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-12-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-12-11
RWE apeluje o wprowadzenie sprawiedliwego systemu handlu emisjami po 2012 roku
Dr Johannes Lambertz, prezes RWE Power, zaapelował o wprowadzenie sprawiedliwego systemu handlu emisjami, aby w przyszłości zagwarantować inwestycje w elektrownie, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne Europie. Apel wygłosił podczas konferencji RWE, która odbyła się we wtorek w Poznaniu, na dwa dni przed spotkaniem na szczycie szefów państw
i rządów Unii Europejskiej w sprawie ustaleń odnośnie pakietu klimatycznego UE.


Wprowadzanie systemu aukcyjnej sprzedaży pozwoleń na emisję CO2 w okresie po 2012 roku musi odbywać się etapami, aby zapewnić przyszłość energii opartej na węglu, dając jednocześnie możliwość dostosowania się do tej przyszłości – podkreślił dr Lambertz
w obecności niemieckiego ministra środowiska Sigmara Gabriela. „RWE planuje w najbliższych latach wydać na inwestycje w elektrownie, kopalnie odkrywkowe i sieci ponad 30 miliardów euro. Każde z tych przedsięwzięć przyczyni się do ochrony klimatu. Ale te inwestycje muszą się także opłacać – a tak będzie tylko wtedy, gdy handel emisjami będzie przeprowadzany w sposób sprawiedliwy” powiedział prezes Lambertz. W innym wypadku węgiel będzie można zwyczajnie pozostawić na hałdach.

„Potrzebujemy nowych elektrowni węglowych z nowoczesnymi technologiami pomagającymi chronić środowisko. W przeciwnym razie stare elektrownie o znacząco większej emisji CO2 będą musiały być dłużej eksploatowane, aby zapewnić nieprzerwane dostawy energii” podkreślił Lambertz. RWE planuje uruchomienie swej pierwszej niskoemisyjnej, supernowoczesnej elektrowni węglowej na 2014 rok. Jej budowa jest planowana w okolicach Kolonii i zostaną w niej zastosowane chroniące klimat rozwiązania wychwytywania i składowania CO2. W Wielkiej Brytanii firma planuje budowę pokazowej instalacji wychwytywania CO2 w elektrowni w Aberthaw. Ponadto, RWE prowadzi badania nad innymi technologiami zwiększającymi sprawność swoich elektrowni i działaniami redukującymi emisje dwutlenku węgla.

Prezes Lambertz stwierdził również, że trwające międzynarodowe projekty ochrony klimatu (Clean Development Mechanism i Joint Implementation)1 wprowadzone protokołem z Kioto wymagają pilnie uwagi. „Z wielkim niepokojem odbieram propozycje ograniczeń CDM. Działania zmierzające do ograniczania emisji dwutlenku węgla muszą być prowadzone na całym świecie. Dzięki projektom CDM można to robić po wyważonych kosztach. RWE jest prekursorem tej branży. Już bardzo wiele zdziałaliśmy w zakresie ochrony klimatu w wielu krajach i chcemy móc te projekty kontynuować”. Jako szef spółki RWE Power, która uczestniczy w ponad stu takich projektach na całym świecie stwierdził, że ograniczanie projektów CDM jest irracjonalne z punktu widzenia ochrony klimatu.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RWE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także