Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-12-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-12-18
Trójgeneracja, czyli trzy formy energii niemalże bez emisji CO2
Naukowcy z Newcastle University opracowali bardzo efektywny system, który pozwoli zasilić, ogrzać, a także ochłodzić domy w Wielkiej Brytanii. Wykorzystuje on oleje roślinne, których spalanie zasila generator dostarczający prąd.

Ciepło wydzielone w procesie posłuży do ogrzania domu oraz wody użytkowej, a także zostanie przekształcone w celu schłodzenia lodówki. Na każdym etapie, emitowane w procesie ciepło jest odzyskiwane w celu zwiększenia sprawności całego systemu.

Co więcej, rośliny hodowane na paliwo rosnąc absorbują niemalże tyle dwutlenku węgla co emitowane jest podczas ich spalania. Dzięki temu cały proces cechuje niemalże zerowa emisja CO2.

System taki określany jest mianem trójgeneracji, czyli skojarzonego układu energetyczno-chłodniczego wytwarzającego ciepło, energię oraz chłód.

Realizowany przez Sir Josepha Swana z Institute for Energy Research Newcastle University projekt przewiduje również unikalny system magazynowania energii. Pozwoli on gospodarstwom domowym magazynować energię podczas okresów jej niższego zużycia i efektywnie wykorzystywać ją wtedy, gdy jest potrzebna najbardziej.

„Zaopatrzenie w prąd, ciepło oraz chłód może zostać za pomocą tego jednego zrównoważonego systemu zoptymalizowane.” – powiedział profesor Tony Roskilly z Newcastle University, szef projektu. „Połączenie generatora oraz akumulatora umożliwia nowe metody reagowania na zmieniające się potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego.”

Jeden z olejów, który mógłby być wykorzystywany w systemie pochodzi z nasion crotona wielkiego (croton megalocarpus) rosnącego we wschodniej Afryce. Gatunek ten ma tę zaletę, że może rosnąć na glebach, które nie nadają się do uprawy tradycyjnych roślin, dzięki czemu zapewnia produkcję paliwa bez wpływu na zmniejszenie upraw żywności.

System magazynowania energii został opracowany we współpracy z Leeds University. Jego zadaniem jest również zapewnienie, że właściwa forma energii będzie dostępna wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna, a system pracuje z optymalną sprawnością. „W przeszłości, barierą hamującą rozwój domowych systemów mikro-trójgeneracji była dostępność właściwej energii we właściwym czasie.” – powiedział Yaodong Wang z Newcastle University. „Gospodarstwo domowe ma zmieniające się potrzeby energetyczne uzależnione od pory dnia i roku.”

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także