Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-12-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-12-29
Miniaturowy samolot ze sterowaniem wektorem ciągu
Miniaturowy samolot ze sterowaniem wektorem ciągu
Miniaturowy samolot ze sterowaniem wektorem ciągu
Miniaturowe jednostki powietrzne (MAV) są to bezzałogowe samoloty o rozpiętości skrzydeł nie większej niż 15 centymetrów, wykorzystywane najczęściej przez wojsko i policję do prowadzenia rozpoznania.

Większość MAV sterowanych jest za pomocą konwencjonalnych ruchomych powierzchni aerodynamicznych, jak klapy, podobnie jak pełnowymiarowe samoloty.

Jednakże MAV są tak małe, że aby utrzymać jednostkę w powietrzu, klapy muszą być regulowane praktycznie bez przerwy. Oprócz utrudnienia pracy operatora oraz oprogramowania sterującego, zakłóca to przepływ powietrza wokół samolotu, zmniejszając jego prędkość i zasięg.

Odpowiedzią jest opracowany przez Christiana Bollera i Chen-Ming Kuo z brytyjskiego University of Sheffield efektywniejszy sposób manewrowania małym samolotem poprzez sterowanie silnikami śmigła.

Technika ta znana jest jako sterowanie wektorem ciągu (thrust vectoring) i wykorzystywana jest przez niektóre odrzutowce, jak Harrier, do pionowego startowania i lądowania.

MAV dzięki tej technice będzie w stanie latać szybciej i dalej, gdyż pozwoli ona na rzadsze sterowanie klapami. Być może również, jeśli uda się obrócić silniki całkowicie pionowo, będzie on w stanie nawet startować i lądować pionowo.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
New Scientist Tech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :