Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-01-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-01-05
Pierwsze w świecie głębinowe czujniki w technologii ‘laboratorium na chipie’
Pierwsze w świecie głębinowe czujniki w technologii ‘laboratorium na chipie’
Pierwsze w świecie głębinowe czujniki w technologii ‘laboratorium na chipie’
Innowacyjne technologie morskich czujników opracowane przez naukowców z Uniwersytetu z Southampton zostały przetestowane podczas rejsu badawczego (D333, RRS Discovery, Wyspy Kanaryjskie), a teraz są gotowe do komercjalizacji.

Hywel Morgan ze Szkoły Elektroniki i Nauk Komputrowych Uniwersytetu Southampton oraz Matt Mowlem z Centrum Oceanograficznego opracowali nową generację miniaturowych czujników do pomiarów w środowiskach morskich i przetestowali je na głębokości 1600 metrów. Swoje badania prowadzą w ramach czteroletniego, wartego 2 miliony funtów projektu finansowanego przez Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC) oraz Natural Environment Research Council (NERC).

„Czujniki te zostały wrzucone do wody przymocowane do urządzenia mierzącego temperaturę i zasolenie oceanów w funkcji głębokości. Czujniki mierzyły stężenie azotanów i azotynów, które są istotne z punktu widzenia chemicznej charakterystyki oceanów.” – powiedział Morgan. „Technologia ta pozwala mierzyć również fosforan, żelazo oraz mangan.”

Teraz, kiedy naukowcy przekonali się, że urządzenia mogą pracować w trudnych warunkach, skupią swoje wysiłki, by tak je udoskonalić, aby mogły funkcjonować pod wodą przez całe miesiące.

„Pierwsza generacja systemów czujników jest wielkości dużej butelki po napoju.” – stwierdził Morgan. „Naszym celem jest tak je zminiaturyzować, by mogły pracować zdalnie bez nieporęcznych, drogich i energochłonnych systemów wspierających.”

Projekt realizowany jest dwutorowo. Pierwszy wątek obejmuje skonstruowanie w technologii ‘laboratorium na chipie’ chemicznych i biochemicznych analizatorów wykrywających środki odżywcze oraz zanieczyszczenia będące nawet w bardzo niskich stężeniach. Drugi dotyczy skonstruowania małych chipów identyfikujących indywidualny fitoplankton oceanów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także