Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-01-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-01-05
Automatyczny system hodowli owoców
Automatyczny system hodowli owoców
Automatyczny system hodowli owoców
Naukowcy z Instytutu Robotyki Carnegie Mellon University otrzymali od amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wart 10 milionów dolarów grant na budowę zautomatyzowanego systemu hodowli jabłek i pomarańczy. System powstanie w ramach programu CASC (Kompleksowa Automatyka dla Specjalnych Upraw), oraz projektu Zintegrowana Automatyka dla Zrównoważonych Upraw Specjalnych.

Prace zostały rozdzielone na dwa zespoły; jeden zajmuje się jabłkami, drugi pomarańczami. Jednakże wspólnym celem jest poprawa jakości owoców oraz obniżenie kosztów produkcji.

System wykorzystuje czujniki, które mogą być umocowane na stałe, bądź na autonomicznych zrobotyzowane pojazdach poruszających się po sadzie. Gromadzą one ogromną ilość danych dotyczących kondycji drzew oraz zbiorów. Zrobotyzowane pojazdy posłużą również do precyzyjnego dozowania wody oraz środków chemicznych.

„Przenieśliśmy automatykę na poziom nigdy wcześniej w rolnictwie nie spotykany,” – powiedział Herman Herman z Instytutu Robotyki Centrum NREC. „Dzięki temu projektowi mamy obraz tego jak kiedyś wyglądać będą farmy.”

„Mobilne czujniki i śledzenie komputerowe pozwoli rolnikom bardzo szczegółowo monitorować sady.” – powiedział Sanjiv Singh, prowadzący program CASC. „Rolnicy otrzymają wczesne ostrzeżenie przed chorobami i owadami, a także ciągłą informację o stanie zbiorów, dzięki której będą mogli podejmować w porę decyzje poprawiające jakość zbiorów i pozwalające zaoszczędzić pieniądze.”

Carnegie Mellon angażuje się w badania nad automatyką dla rolnictwa pomimo tego, że sam uniwersytet nie jest powiązany z rolnictwem.

„Taki poziom współpracy pomiędzy ośrodkiem akademickim, rządem, a przemysłem nie jest w rolnictwie w ogóle spotykany.” – powiedział Jim McFerson z Washington Tree Fruit Research Commission. Opracowane technologie będą stosowane nie tylko do jabłek i pomarańczy, ale do wszystkich drzew owocowych.

„Rolnicy mogą wykorzystywać zgromadzone w ten sposób dane do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania opryskami, przycinaniem, nawozami, nawadnianiem, czy przewidywaniem plonów.” – powiedział McFerson. „Wierzymy, że zaowocuje to wyższą jakością owoców, niższymi kosztami produkcji, większą wydajnością, a także poprawą bezpieczeństwa produkcji.”

Program CASC współpracuje z hodowcami jabłek w Pensylwanii, Oregonie i Waszyngtonie, uniwersytetami: Penn State, Washington State, Oregon State i purdze, oraz Departamentem Rolnictwa.

Naukowcy wykorzystywać będą flotę automatycznych, czterokołowych pojazdów przystosowanych do wykonywania przeróżnych zadań, w tym monitorowania stanu drzew i oprysków. Wśród partnerów z przemysłu znaleźli się: Toro, Trimble, Vision Robotics, IONco oraz Sensible Machines.

NREC zainstalowało flotę połączonych siecią bezzałogowych traktorów w gaju pomarańczowym Southern Gardens Citrus (SGC), jednego z największych na Florydzie producenta.

Zbiory są jedną z najbardziej czasochłonnych czynności w sadach, ale równocześnie zautomatyzowanie jej jest bardzo trudne. Oba projekty przewidują rozwój nowych konstrukcji mechanicznych kombajnów, również tych wykorzystujących próżnię. Mają one jednak raczej wspomóc ludzi przy zbiorach, a nie ma raczej szans na to ,by ich zastąpiły.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Robotics Trends
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :