Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-01-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-01-06
Karaczany cyborgi same zasilą swój elektroniczny ‘mózg’
Karaczany cyborgi same zasilą swój elektroniczny ‘mózg’
Karaczany cyborgi same zasilą swój elektroniczny ‘mózg’
Naukowcom nie wystarcza już dziś to, że udało im się stworzyć elektroniczne stymulatory pozwalające sterować ruchem owadów, ale postanowili dodatkowo do ich zasilania wykorzystać tenże ruch.

Sama idea sterowania ruchem owadów zrodziła się po to, by móc wykorzystać ich doskonały zmysł węchu pozwalający wykrywać najmniejsze nawet ilości materiałów wybuchowych. Inżynierowie wszczepiają owadom elektryczne stymulatory, które drażniąc określone nerwy, bądź ośrodki w mózgu, zmuszają je do podążania w określonym kierunku. Proces ten może być sterowany zdalnie, ale również i za pomocą zaprogramowanego chipu. Problemem jest jednak zasilanie tych stymulujących chipów. „Przewody łączące z zewnętrznym źródłem zasilania bardzo ograniczają ruchy, a większość baterii jest po prostu zbyt ciężka.” – stwierdził Keisuke Morishima z Tokyo University of Agriculture and Technology. Próbowano też zastosować mniejsze baterie, ale starczały ledwie na kilka minut pracy.

Zamiast tego, Morishima sugeruje, iż insekty mogłyby same zasilić stymulujące je chipy. Na potwierdzenie swojej tezy przymocował piezoelektryczne włókno o długości 4 centymetrów i średnicy 200 mikrometrów do grzbietu karaczana madagaskarskiego. Gdy karaczan się porusza, za każdym krokiem ściska i rozciąga piezoelektryczne włókno generujące w ten sposób energię elektryczną.

Jego eksperymenty pokazały, że ruch karaczana może wygenerować z jednego włókna przeszło 10 miliwoltów prądu. Do zasilenia takiego stymulatora wystarczyłoby około 100 takich włókien.

Zdania wśród naukowców są jednak podzielone. Kevin Warwick, cybernetyk z brytyjskiego University of Reading twierdzi, że trudno będzie magazynować tak pozyskiwaną energię, co jest warunkiem koniecznym stabilnego zasilania insekta podczas misji. w dodatku tak duża liczba włókien może się okazać dla owada zbyt ciężka.

Jednakże Warwick przyznał, że metoda ta prędzej może zostać zastosowana w przypadku większych zwierząt, jak szczury, które są w stanie wygenerować w ten sposób znacznie więcej energii.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
New Scientist Tech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także