Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-01-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-01-07
Inwestycje badawcze w Warszawie za 777,5 mln zł
Inwestycje badawcze w Warszawie za 777,5 mln zł
Inwestycje badawcze w Warszawie za 777,5 mln zł
Do 2013 roku w Warszawie powstaną dwa ośrodki badawcze: Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) oraz Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Koszt obu ośrodków, które będą mogły konkurować z europejskimi centrami naukowymi to 777,5 mln zł. Pieniądze na budowę ośrodków pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Naukowcy mają ambicję stworzenia w stolicy ośrodka naukowego na miarę słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych.

Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego , Wojskowej Akademii Technicznej oraz czterech instytutów Polskiej Akademii Nauk podpisali pod koniec grudnia umowę powołującą do życia konsorcjum CEZAMAT. Prowadzone będą w nim badania z zakresu inżynierii materiałowej, optoelektroniki i nanotechnologii.
W ramach projektu najpierw powstanie tzw. laboratorium centralne. Będą to dwa budynki, w których znajdą się m.in. cleanroomy, czyli pomieszczenia, w których kontroluje się ilość oraz rodzaj zanieczyszczeń. Jest to ważne przy przeprowadzaniu np. doświadczeń w dziedzinie biotechnologii, gdzie zanieczyszczenia mogą wpłynąć na wynik pomiarów. Do tej pory nie było takich pomieszczeń w Warszawie.

Oprócz laboratorium centralnego doinwestowane lub zbudowane od podstaw zostaną cztery kolejne na terenach pozostałych członków konsorcjum. WAT rozszerzy np. możliwości badawcze swojego laboratorium nanotechnologii laserowych, kupując nowe urządzenia. Z kolei przy Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW powstanie laboratorium badań właściwości magnetycznych.
Do 2013 roku w stolicy powstanie także ośrodek badań biomedycznych. Będzie to jedna z najnowocześniejszych instytucji tego typu w Europie. W Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) nad nowymi rozwiązaniami w medycynie będą pracować lekarze, inżynierowie oraz inni naukowcy.

Tematyka badań w CePT ma obejmować rozwiązania w dziedzinie leczenia schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, chorób cywilizacyjnych związanych ze starzeniem, nowotworów, zmian zwyrodnieniowych układu krążenia, nadciśnienia. Ważną częścią projektu będzie zastosowanie nanobiotechnologii dla przyspieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek i zwiększenie żywotności implantów.

- Do tej pory nie było w Warszawie tradycji tworzenia naukowych konsorcjów – tak skomentował przedsięwzięcie dla dziennika „Polska” prof. Tadeusz Kulik. Pomimo, że badacze ze stołecznych uczelni i instytutów mogli poszczycić się sukcesami, to niedoskonała aparatura i brak nowoczesnych narzędzi czyniły ich mało konkurencyjnymi na europejskim rynku nowych technologii.

Pieniądze na budowę ośrodków pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w składaniu wniosków pośredniczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.W ramach tego programu do 2013 roku Polska otrzyma z UE 2,6 mld euro. Wszystkie pieniądze mają pójść na budowę nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej. Podobne do warszawskich ośrodki powstaną m.in. we Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów/Wrocławskie Centrum EIT), w Poznaniu (Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii) czy w Krakowie (Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego).

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naszemiasto.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także