Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-01-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-01-15
350 ton węgla na dobę z brudnej wody
350 ton węgla na dobę z brudnej wody
350 ton węgla na dobę z brudnej wody
7 mln zł rocznie zarobi dodatkowo kopalnia "Borynia" dzięki innowacyjnej technologii, pozwalającej na odzyskanie i sprzedaż powstających podczas wzbogacania węgla jego mikroskopijnych ziarenek, pojedynczo niewidocznych gołym okiem.

Wdrożenie racjonalizatorskiego rozwiązania, zgłoszonego również do Urzędu Patentowego, kosztowało Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW), do której należy kopalnia, ok. 400 tys. zł. Efekty związane z jego wdrożeniem są niemal dwudziestokrotnie większe.

Chodzi o drobinki węgla, które zostają w wodzie podczas wzbogacania w zakładzie przeróbczym. Kiedyś tak wytworzony koncentrat suszono, potem wprowadzono specjalne wirówki. Długo niemożliwe było jednak odzyskanie tzw. sedymentu filtracyjnego - wysokiej jakości węgla (zaledwie 8-10 proc. zapopielenia), ale o uziarnieniu poniżej 20 mikronów; mikron to tysięczna część milimetra. Taki koncentrat to ok. 5 proc. całego urobku. Tak małe ziarenka nie odkładają się nawet w zbiornikach.

Były dwie możliwości rozwiązania tego problemu - albo zmarnować pracę górników i posłać flotokoncentrat do tzw. zamułki razem z innymi odpadami, albo zrobić coś, by go odzyskać i sprzedać - wyjaśnił kierownik przeróbki mechanicznej węgla w kopalni "Borynia", Krystian Konka.
Po udanych próbach przepuszczenia koncentratu przez prasy, złożone z kilku typów płócien filtracyjnych, zdecydowano o stworzeniu w zakładzie specjalnej instalacji do odwadniania, zdolnej do wychwycenia nawet najdrobniejszych ziarenek węgla.

Innowacyjne rozwiązanie poprawiło także pracę zakładu przeróbczego; wcześniej drobinki węgla zagęszczały wodę i zalegały w zbiornikach, tzw. osadnikach. - Było tam już 70 tys. ton mułu, którego nie można było odzyskać. Teraz, kiedy spływa tam więcej wody, osadniki powoli się oczyszczają, a JSW zajęła się sprzedażą mułów - powiedział Konka.Odwodniony w prasach koncentrat to wysokiej jakości węgiel, dlatego jest mieszany w procesie wzbogacania z węglami o większej ziarnistości i sprzedawany. Kopalnia "Borynia" to jedna z sześciu kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Specjalizuje się w węglu koksowym. Powstała w latach 1962-1971. Jej złoża znajdują się na terenie gmin Mszana, Świerklany, Pawłowice i Jastrzębie. Od początku działalności kopalnia wydobyła ponad 80 mln ton węgla i wydrążyła blisko 800 km wyrobisk korytarzowych.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
jsw.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :