Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-01-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-01-23
Nowa metoda detekcji nanoskopijnych naprężeń
Nowa metoda detekcji nanoskopijnych naprężeń
Nowa metoda detekcji nanoskopijnych naprężeń
Naukowcy z hiszpańskiego CIC nanoGUNE w San Sebastian i niemieckich Instytutów: Biochemii i Fizyki Plazmy Maxa Plancka opracowali nieinwazyjną metodę detekcji nanoskopijnych naprężeń w półprzewodnikach. Odkrycie to uczyni urządzenia elektroniczne bardziej niezawodnymi.

Naukowcom udało się za pomocą mikroskopii bliskiego pola optycznego (SNOM) stworzyć nano-mapę właściwości materiału. Technika ta wykorzystuje ogromną koncentrację światła na ostrej końcówce mikroskopu sił atomowych do rozłożenia obrazu na częstotliwości: widzialne, podczerwone i terahercowe.

Zespół naukowców po raz pierwszy pokazał, że ta technika mikroskopowa jest w stanie mapować lokalne naprężenia i pęknięcia w skali nano. Jej możliwości zaprezentowano przez dociśnięcie ostrej diamentowej końcówki do powierzchni z kryształu węglika krzemu. Dzięki mikroskopowi bliskiego pola, naukowcy byli w stanie wizualizować pole naprężeń nanoskopijnych wokół ugięcia, a także tworzenie się nanopęknięć.

„W porównaniu do innych metod, jak mikroskopia elektronowa, nasza technika oferuje przewagę w postaci obrazowania nieinwazyjnego bez konieczności specjalnego przygotowywania próbki.” – powiedział Andreas Huber z Instytutu Biochemii Maxa Plancka.

„Technologia ta może znaleźć zastosowanie, między innymi, w wykrywaniu nanopęknięć ceramiki, czy MEMS, zanim osiągną one rozmiary krytyczne, albo badaniu propagacji pęknięć.” – stwierdził Alexander Ziegler z Instytutu Biochemii Maxa Plancka.

Naukowcy pokazali również, że SNOM może mapować takie właściwości, jak gęstość, czy ruchomość naprężonego krzemu. Dzięki tym informacjom można by projektować mniejsze i szybsze chipy komputerowe.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także