Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-01-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-01-28
Inwestycje w energetyce – wyniki sondażu URE
Inwestycje w energetyce – wyniki sondażu URE
Inwestycje w energetyce – wyniki sondażu URE
Sumaryczna wartość inwestycji planowanych w polskiej energetyce na lata 2008 do 2030 wynosi około 135 miliardów złotych, to wniosek z ankiety przeprowadzonej przez Urzędu Regulacji Energetyki (URE), opisanej w Rzeczpospolitej.

W przygotowanej przez URE ankiecie udział wzięły grupy energetyczne, PSE Operator, 14 dystrybutorów, 12 elektrowni systemowych oraz 19 elektrociepłowni zawodowych. Pytania dotyczyły sukcesywnego wycofywania z eksploatacji starych instalacji, planów inwestycyjnych oraz popytu na energię.

Wnioski z przeprowadzonej ankiety wskazują, że do 2030 roku istniejące zakłady przewidują sumarycznie zwiększyć moc o 6,7 gigawata, z czego 2,8 gigawata dotyczyć mają źródła gazowe. Równocześnie w tym czasie wycofywane sukcesywnie z eksploatacji będą bloki o łącznej mocy 15 gigawatów. Natomiast nowe inwestycje dostarczą dodatkowe 22 gigawaty. Plany inwestycyjnie związane są głównie z energetyką węglową oraz wiatrową.

Z ankiety wynika również, że do 2015 roku odnawialne źródła energii mogą stanowić 30 procent całości produkowanej energii, a do 2030 roku może to być nawet 40 procent.

Duzi gracze praktycznie wykluczają, by znaczącą rolę na polskim rynku energetycznym odgrywały biogazownie i elektrownie na biomasę.

Do 2015 roku nawet 20 procent całej energii elektrycznej może być pozyskiwane z wiatru, a w 2030 może to być aż 27 procent.

W ankiecie nie pojawiły się plany związane z rozwojem w Polsce sektora energetyki nuklearnej.

W perspektywie 2030 roku, URE spodziewa się nawet nadprodukcji energii elektrycznej, jednakże w najbliższych latach pojawią się lokalne niedobory mocy.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Rzeczpospolita
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także