Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-02-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-02-12
RFID działający w metalowym środowisku – do monitoringu stanu narzędzi
RFID działający w metalowym środowisku – do monitoringu stanu narzędzi
RFID działający w metalowym środowisku – do monitoringu stanu narzędzi
Metal skutecznie blokuje promieniowanie, również to emitowane przez chipy RFID, uniemożliwiając tym samym przechwytywanie danych przez czujniki. Dlatego naukowcy z Instytutu Fraunhofera w Duisburgu opracowali na zlecenie Kelch & Links GmbH technologię umożliwiającą wymianę informacji między chipami i czytnikami RFID nawet w otoczeniu metalu.

Procesy obróbki wymagają jak największej precyzji, często sięgającej setnych części milimetra. Wyeksploatowany frez, czy wiertarka nie są w stanie zagwarantować precyzji. Dlatego narzędzia, zanim zostaną dopuszczone do eksploatacji, wymagają regularnych przeglądów. Obecnie, takie przeglądy wykonuje się ręcznie. Wiertarki wraz z odpowiednimi adapterami mocuje się do statywów. Każde narzędzie oraz adapter mają swój własny numer seryjny. Te oraz inne dane, jak wymiary, muszą być ręcznie wpisywane do komputera. Bardzo łatwo w tej sytuacji o błąd.

Proces ten, dzięki wynalazkowi naukowców z Duisburga ma się stać w przyszłości znacznie prostszy. Znaleźli oni sposób na zintegrowanie z narzędziami chipów RFID. Zamontowane na narzędziach miniaturowe nośniki danych transmitują informacje do czytników umieszczonych z boku. Cały problem polegał dotąd na tym, że metalowe urządzenia blokowały emitowane fale radiowe uniemożliwiając prawidłowy odczyt.

„Rozdzieliliśmy ścieżkę przesyłu.” – wyjaśnił Gerd vom Bögel z IMS. „Z chipu RFID umieszczonego wewnątrz adaptera, dane są przesyłane najpierw za pośrednictwem kabla do interfejsu łączącego adapter i wrzeciono. Stąd, są one przesyłane dalej do wrzeciona bezprzewodowo za pomocą dwóch anten, z których jedna umieszczona jest na wrzecionie, a druga na obudowie. Interfejs łączący obracające się wiertło i część nieruchomą również realizowany jest bezprzewodowo.” – dodał.

„Ta forma transmisji danych może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie informacja musi być przekazana bezprzewodowo ścieżką składającą się z killku segmentów; na przykład, w zrobotyzowanych kończynach z obrotowymi stawami.” – dodał vom Bögel.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Fraunhofer-Gesellschaft
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także