Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-02-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-02-16
Przebudowa leszczyńskiej wieży ciśnień na ośrodek edukacji o środowisku
Przebudowa leszczyńskiej wieży ciśnień na ośrodek edukacji o środowisku
Przebudowa leszczyńskiej wieży ciśnień na ośrodek edukacji o środowisku
Powstał projekt remontu wieży wodnej przy ul. Poniatowskiego i stworzenia tam ośrodka edukacji ekologicznej Jego autorem jest dr Roman Rutkowski z Politechniki Wrocławskiej. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 4 do 6 mln zł. Czy znajdą się na to pieniądze? Jak zapewnia Jacek Schubert, specjalista ds. edukacji ekologicznej MPWiK, nieczynna już dziś wieża jest doskonałym miejscem na centrum ekologicznej edukacji.

W pobliżu znajdują się szkoły oraz uczelnie. Część uczniów jest w stanie dotrzeć tu na zajęcia w czasie kilkuminutowej przerwy – dodaje Jacek Schubert. – W planach jest stworzenie m. in. sali biologii wody z akwariami obrazującymi życie w zbiornikach wodnych i modelem obiegu wody. W zbiorniku powstanie sala audiowizualna, w której filmy będą wyświetlane na całym obwodzie wieży.
Wodociągi chcą również stworzyć w wieży małe planetarium oraz stację meteorologiczną, jak również galerię widokową. Przy wieży z kolei powstanie plac zabaw i doświadczeń wodnych dla dzieci, a jeśli znajdzie się jeszcze miejsce – również biblioteka. Obok ma też zostać wybudowana sala audytoryjna mogąca pomieścić ok. 70 – 100 osób.

Obok istniejącej wieży musimy wybudować drugą, w której powstanie system komunikacyjny: schody oraz winda – mówi Roman Rutkowski. – Plac zostanie zagospodarowany systemem kółek, tak, by w każdym znalazło się jakieś urządzenie.

W tym roku leszczyńskie wodociągi chcą przygotować dokumentację techniczną całego przedsięwzięcia. Prace modernizacyjne byłyby prowadzone w latach 2010-1013, natomiast trzy kolejne lata zajęłaby budowa części audytoryjnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce pozyskać na przebudowę wieży pieniądze m. in. z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacji Polsko – Niemieckiej oraz funduszy europejskich. Konieczny będzie też pewien wkład własny, a więc MPWiK.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mpwik-leszno.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także