Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-02-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-02-17
Cylindryczny robot eksplorujący niedostępne kratery na Marsie i Księżycu
Cylindryczny robot eksplorujący niedostępne kratery na Marsie i Księżycu
Cylindryczny robot eksplorujący niedostępne kratery na Marsie i Księżycu
Inżynierowie z NASA oraz Caltech projektują robota w kształcie prostego cylindra wyposażonego w dwa koła znajdujące się na obu jego końcach. byłby on w stanie przetaczać się nad skałami wysokimi na 50 centymetrów.

Axel, bo tak został nazwany, przypomina szpulę i mógłby przymocowany za pomocą liny do innej jednostki opuszczać się w głąb kraterów na innych planetach, czy księżycach. Jednostka mogłaby spuszczać się na cele z unoszącego się balonu, albo wyjeżdżać z wnętrza lądownika.

Dzięki ramieniu może on pobierać próbki gleby, ale może wykorzystywać je również do wspomożenia kół podczas wędrówki w szczególnie trudnym terenie. Dzięki linie łączącej robota z bazą, nawiniętej na korpus, może on eksplorować powierzchnie, które w innej sytuacji byłyby zbyt strome.

„Celem jest eksploracja głębokich i stromych kraterów na Marsie i Księżycu.” – stwierdził Issa Nesnas, inżynier z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA.

Axel został zaprezentowany 14 stycznia podczas symulacji misji polegającej na gromadzeniu próbek ze stromych kraterów. Robot został opuszczony z atrapy lądownika NASA Phoenix, następnie spuścił się na linie i wjechał w skalisty teren i pobrał próbki gleby.

Robot w całości zasilany jest z baterii, co ogranicza jego czas działania do około godziny. Jednakże linę łączącą go z bazą można by również wykorzystać do zasilania.

Wciąż jest kilka kwestii, które można by udoskonalić. Wśród nich są: bardziej energooszczędne silniki, oprogramowanie zapewniające większą autonomię, czy redukcja wagi z obecnych 22 kilogramów do mniej niż 10 kilogramów.

„Ludzie poszukują systemów, które są mniejsze i mogą porusza się w różnych, również trudnych warunkach.” – powiedział Nikos Papanikolopoulos, inżynier mechanik z University of Minnesota.

Papanikolopoulos kieruje zespołem, który opracowuje podobnego robota, nazywanego Scout. W przeciwieństwie do Axela, Scout nie jest wyposażony w linę holowniczą, co ogranicza kąt nachylenia dostępnego terenu do maksymalnie 45 stopni. Jednakże Scout z kolei, waży mniej niż kilogram i mierzy zaledwie 11 centymetrów. Dzięki temu można by w przyszłości wysyłać na misje nie jedne, czy nawet kilka, ale wiele takich sond.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
New Scientist Tech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :