Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-02-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-02-25
Nowe czujniki ułatwiające śledzenie podejrzanych
Naukowcy z Rochester Institute of Technology (RIT) konstruują nowy rodzaj czujnika optycznego, który na pokładzie bezzałogowych jednostek powietrznych będzie śledził podejrzanych tak poruszających się pieszo, jak i samochodami.

„Amerykańskie Siły Powietrzne dostrzegły najwyraźniej to, że zmieniają się zagrożenia.” – stwierdził John Kerekes, profesor RIT. „Myślę, że wszyscy rozumiemy to, iż zmienia się model naszego wojska. Nie walczymy już z czołgami na otwartej pustyni, ale z małymi, ukrytymi grupami terrorystów.”

Kerekes otrzymał od Biura Badań Naukowcy Sił Powietrznych wart milion dolarów grant na projekt efektywnych czujników wykorzystujących wiele różnych technik obrazowania do śledzenia ludzi i pojazdów.

Czujnik będzie gromadził jedynie te dane, których potrzebuje. Będzie oceniał sytuację i dopasowywał do niej najlepszy model sensoryczny (obraz czarno-biały, hiperspektralny, czy spolaryzowany). Kluczem do odróżnienia celu od jego kamuflażu będzie równoległe gromadzenie dwóch zestawów informacji, jednego dotyczącego samego celu i drugiego, dotyczącego otoczenia.

Czujnik rejestrować będzie czarno biały obraz celu, na przykład samochodu, i zachowa w pamięci kształt obiektu. Następnie w oparciu o obraz hiperspektralny kolor obiektu określony zostanie na wielu długościach fal, od światła widzialnego, po niewidzialną ludzkim okiem podczerwień. Pozwoli to odróżnić dwa przejeżdżające niebieskie samochody. Trzeci model obrazowania, polaryzacja, dostarczy informacje dotyczące faktury powierzchni obiektu.

„Są to uzupełniające się elementy informacji. Gdy śledzony obiekt znajdzie się w miejscu, gdzie któryś z parametrów będzie nie do odczytania, pozostałe mogą pomóc.” – dodał Kerekes.

W zespole Kerekesa znalazł się również Zoran Ninkov, również profesor z RIT, który odpowiada za cały system optyczny. Ninkov modyfikuje jeden ze swoich astronomicznych czujników optycznych. Kolejnym członkiem zespołu jest Alan Raisanen, który konstruuje dostrajane urządzenia mikroelektroniczne rejestrujące określone długości fal. Z profesorem Kerekesem współpracuje również firma Numerica Inc, która odpowiada za stworzenie zaawansowanych algorytmów niezbędnych do śledzenia celu oraz doboru najwłaściwszego modelu obrazowania.

„Idea dotyczy stworzenia sensoryki efektywniejszej zarówno z punktu widzenia gromadzenia danych, jak i możliwości adaptowania jej do zmiennych warunków.” – powiedział Kerekes.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Rochester Institute of Technology
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także