Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-02-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-02-26
Nowe laboratorium badania wody dla aglomeracji katowickiej
Nowe laboratorium badania wody dla aglomeracji katowickiej
Nowe laboratorium badania wody dla aglomeracji katowickiej
Unowocześnione laboratorium badania wody uruchomiono w siedzibie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) w Katowicach. Jego praca do minimum ograniczy ryzyko dostarczenia wody złej jakości.

Katowickie GPW jest największym producentem wody w Polsce. Pije ją ponad 3 mln mieszkańców, głównie z aglomeracji katowickiej. Jakość wody badana jest w dziewięciu laboratoriach terenowych i w laboratorium centralnym, w Katowicach. Właśnie ono zostało teraz przystosowane do najwyższych standardów.

Od stycznia tego roku wydział badania wody wykonuje analizy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla wszystkich stacji uzdatniania w zakresie monitoringu przeglądowego, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - poiformował Sylwester Czop z GPW.

Monitoring przeglądowy obejmuje badania niezbędne do wykonania ocen porównawczych i długoterminowych prognoz jakości wody. To rozszerzenie monitoringu kontrolnego, obejmującego podstawowe badania jakości wody, podyktowane bieżącym nadzorem sanitarnym. Sprzęt i techniki badawcze GPW pozwalają dziś na wykonywanie wszystkich rodzajów badań.

Żeby spełnić wszystkie stale zaostrzające się normy, laboratoria badawcze muszą wdrażać systemy jakości i zabiegać o zatwierdzenia oraz akredytację. Wiąże się z tym również przystosowanie wszystkich pomieszczeń i stanowisk pracy do określonych standardów. Takie zmiany przeszło ostatnio katowickie laboratorium.

Specjaliści ds. jakości wody badają nie tylko tę przeznaczoną bezpośrednio do spożycia przez ludzi, ale także wody powierzchniowe, głębinowe i dołowe (np. z kopalń) oraz wody przemysłowe i ścieki. Badania obejmują m.in. fizykochemiczne, bakteriologiczne i hydrobiologiczne parametry wody.

Żeby kompleksowo zbadać wodę, konieczne jest odpowiednie pobranie próbek. Punkty ich pobierania zlokalizowane są zarówno w ujęciach wody, jak i w miejscach jej podawania do sieci rozdzielczej, w samej sieci oraz w miejscach czerpania przez odbiorców. Woda badana jest więc na wszystkich etapach jej uzdatniania i dystrybucji.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największym w kraju i jednym z większych w Europie przedsiębiorstw wodociągowych. Z jego ujęć pochodzi ok. 80 proc. wody zużywanej na śląskim rynku. Firma sprzedaje wodę w ponad tysiącu punktach odbioru wody. Obsługuje ponad 3 mln mieszkańców.

Prawie 90 proc. sprzedawanej przez GPW wody trafia do odbiorców hurtowych (głównie lokalne przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji), a pozostała część przypada na przemysł, ale też gospodarstwa domowe, podłączone bezpośrednio do sieci magistralnej spółki. Większościowym właścicielem GPW jest samorząd woj. śląskiego.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wyborcza.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także