Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-02
Zakład Eksploatacyjny Centralnego Wodociągu Żuławskiego zakłada pilotażowy monitoring
CWŻ w Nowym Stawie wzbogacił się o nowinki techniczne. Jedną z nich jest wysokiej klasy samochód, który ma dwojakie zastosowanie: służy jednocześnie i do przewozu ścieków, i do mycia studni kanalizacyjnych. To nowoczesny mercedes z zainstalowaną na nim na stałe wielką "beczką", której część służy do przewożenia wody, a część - ścieków. Specjalistyczny pojazd był wcześniej używany, został kupiony przez CWŻ od firmy z Kielc, która zajmuje się sprowadzaniem tego typu samochodów z zagranicy i przeprowadza kapitalne remonty. Kosztował 400 tys. zł.

Do tej pory używano osobno WUKO, czyli samochodu czyszczącego pod ciśnieniem kanalizację, i osobno pojazdu z beczką do przewozu ścieków. Do obsługi obu z nich potrzeba było w sumie 4-5 osób. Nowy nabytek robi to samo, ale do jego obsługi wystarczą dwie osoby - tłumaczy Marek Rukat, dyrektor zakładu CWŻ w Nowym Stawie.

Drugą inwestycją CWŻ w ostatnim czasie jest pilotażowy monitoring sieci kanalizacyjnej. W dwóch przepompowniach ścieków w gminie Lichnowy (w Lisewie Malborskim i Dąbrowie) zainstalowano sondy, w nowostawskim zakładzie całe niezbędne oprogramowanie. Dzięki temu pracownik siedzący przy komputerze w bazie monitoringu cały czas ma podgląd na pracę studni kanalizacyjnych.

Docelowo monitoring miałby być wprowadzony na wszystkich przepompowniach należących do CWŻ w powiecie malborskim. Praca pomp byłaby obserwowana z bazy w Nowym Stawie przez całą dobę. Chodzi o scentralizowanie działalności kanalizacyjnej na terenie powiatu malborskiego, co jest działaniem zaporowym dla podwyższania ceny za odbiór ścieków.

Oszczędności powstałe dzięki monitoringowi całej kanalizacji miałyby wynikać z tego, że ekipy CWŻ nie będą wyjeżdżały do każdej awarii. Bo nie będzie takiej potrzeby. Jeżeli którejś z dwóch pomp, składających się na przepompownię, przytrafi się awaria, pracownik zdalnie uruchomi drugą pompę. Usterka zostanie później usunięta. Obecnie natomiast po każdym sygnale od mieszkańców pracownicy jadą, by sprawdzić, w czym rzecz. Również wieczorem czy w nocy. Za pracę po godzinach mają więc dodatkowo płacone, nie mówiąc o kosztach dojazdu.

Centralny Wodociąg Żuławski jest największym w Europie wodociągiem położonym na terenach wiejskich. Znajduje się w dwóch województwach (pomorskim i warmińsko-mazurskim) i obejmuje trzy powiaty (malborski, nowodworski, część pow. elbląskiego). Woda jest produkowana w zakładzie w Letnikach (gmina Stare Pole) i rozprowadzana po całym terenie siecią rur o łącznej długości 1300 kilometrów. W mniejszym stopniu, ale na całym tym obszarze CWŻ zajmuje się także odbiorem i tranzytem ścieków. Istnieją trzy zakłady eksploatacyjne: w Nowym Stawie (dla gmin Ostaszewo, Lichnowy, Malbork, Nowy Staw), Nowym Dworze Gdańskim (gm. Nowy Dwór Gd., Stegna, Sztutowo) i Letnikach (gm. Stare Pole i Gronowo Elbląskie). Udziały w Centralnym Wodociągu Żuławskim sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim mają gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z trzech wymienionych wyżej powiatów, na terenie których działa spółka.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naszemiasto.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także