Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-03
PWiK Wodkan SA lepiej wykorzysta biogaz
PWiK Wodkan SA lepiej wykorzysta biogaz
PWiK Wodkan SA lepiej wykorzysta biogaz
PWiK Wodkan SA będzie produkował energię elektryczną i cieplną z biogazu, który powstaje na terenie oczyszczalni ścieków. Spółka rozstrzygnęła przetarg, podpisała umowę z wykonawcą i przekazała już plac budowy. Inwestycja powstanie w ciągu 16 miesięcy. Układ kogeneracyjny powstanie na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie.

Na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie wytwarza się około 65 tysięcy m3 biogazu na miesiąc. Zimą jest go jeszcze więcej. Biogaz jest magazynowany w zbiorniku o pojemności 1 tysiąca metrów sześciennych, później spalany w tzw. pochodni.

Część biogazu jest wykorzystywana na miejscu w kotłowniach do produkcji ciepła i dalej służy do ogrzewania pomieszczeń administracyjno – socjalnych na terenie oczyszczalni, ale także do podgrzewania osadu w procesie fermentacji. Biogaz wykorzystywany jest w około 40%. Pozostała cześć spalana w tzw. pochodni. Miesięcznie wykorzystuje się biogaz na kwotę 50 tysięcy złotych.
Pierwszy przetarg na budowę układu kogeneracyjnego nie został rozstrzygnięty m.in. z tego powodu, że oferty wykonawców znacznie przekraczały kwotę założoną w budżecie PWiK Wodkan SA. Spółka ogłosiła drugi przetarg, wygrała go krakowska firma, która podobne obiekty buduje w całym kraju.

Zabudowa układu kogeneracyjnego, który produkując w skojarzeniu energię cieplną i elektryczną na bazie energii chemicznej zawartej w biogazie, a powstającej w czasie fermentacji osadów ściekowych, pozwoli zaopatrywać oczyszczalnię w energię elektryczną oraz ciepło. Oznacza to, że oczyszczalnia będzie samowystarczalna. To druga po Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym SA spółka z Grupy Kapitałowej Holdikom, która będzie produkować ciepło i prąd – wyjaśnia Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wodkan SA miałby dodatkowe przychody z produkcji energii elektrycznej z biogazu. Energia elektryczna byłaby wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni, a spółka nie musiałaby kupować już energii, ewentualna nadwyżka byłaby sprzedawana. Na terenie oczyszczalni powstanie budynek technologiczny i dwa kogeneratory – dodaje Jacek Nasiadek, prezes spółki Wodkan SA. W Południowej Wielkopolsce byłaby to pierwsza tego typu inwestycja.

Biogaz kierowany jest do silników sprzężonych z generatorami energii elektrycznej. Gaz przed zasilaniem silników jest oczyszczany. Ciepło odbierane z układu chłodzenia silnika oraz spalin, przekazywane będzie do węzła cieplnego Oczyszczalni i rozdzielone do procesów technologicznych oraz CO. – wyjaśnia Małgorzata Gregorek, dyrektor techniczny w spółce Wodkan SA.

Inwestycja ma być gotowa w ciągu 16 miesięcy – czyli do połowy 2010 roku.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
holdikom.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także