Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-04
Globalna recesja spowolni tempo wdrażania rozwiązań automatyki bezprzewodowej w przemyśle motoryzacyjnym
Globalna recesja spowolni tempo wdrażania rozwiązań automatyki bezprzewodowej w przemyśle motoryzacyjnym
Globalna recesja spowolni tempo wdrażania rozwiązań automatyki bezprzewodowej w przemyśle motoryzacyjnym
Przemysł motoryzacyjny, znany z tego, że jest przodownikiem w zakresie wdrażania nowych technologii, jest również liderem wśród przemysłów dyskretnych w zakresie adopcji rozwiązań bezprzewodowych. Jednakże ze względu na globalna recesję, inwestycje w tej dziedzinie będą w najbliższej przyszłości mocno ograniczone.

Obecnie, europejski przemysł motoryzacyjny stanowi 42 procent całego rynku rozwiązań bezprzewodowych w przemyśle dyskretnym. Wśród czynników, które stymulują wdrażanie w przemyśle motoryzacyjnym rozwiązań bezprzewodowych wymienić należy: przesyłanie w czasie rzeczywistym danych z urządzeń bezprzewodowych, mobilność rozwiązań, a także oszczędności wynikające wprost ze zmniejszenia liczby stosowanych przewodów. Równocześnie jednak firmy bardzo restrykcyjnie dziś planują i realizują swoje budżety, co nie sprzyja innowacjom.

Jednym z kluczowych czynników napędzających proces wdrażania rozwiązań bezprzewodowych w przemyśle motoryzacyjnym jest zapotrzebowanie na przesyłanie danych w czasie rzeczywistym. Informacje przesyłane w czasie rzeczywistym z bezprzewodowych urządzeń stanowią gwarancję jakości i spójności każdego procesu. Jako, że montowany samochód obecny jest w wielu procesach równocześnie, bezprzewodowe urządzenia dzięki transmisji danych w czasie rzeczywistym zapewniają dobrą współpracę pomiędzy różnymi liniami montażowymi. Dane te służą również weryfikacji poprawności działania procesu. Przykładem takiego zastosowania jest wykorzystanie bezprzewodowych czujników w procesie wymiany części, gdzie przekazywany jest do magazynu sygnał o konieczności odnowienia zapasów wymaganych części. Proces ten pozwala zoptymalizować całą produkcję, i zapobiega przestojom przez co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Niektóre fabryki samochodów dysponują zainstalowanym Systemem Lokalizacji w Czasie Rzeczywistym (RTLS), który pomaga zidentyfikować każdy przedmiot znajdujący się wewnątrz zakładu.

Urządzenia bezprzewodowe stanowią gwarancję mobilności siły roboczej oraz elastyczności całego zakładu. Czujniki bezprzewodowe znalazły zastosowanie w zrobotyzowanych aplikacjach w procesie linii testującej. Informacje z czujników przesyłane są bezprzewodowo do robota w celu przygotowania pojazdu do testów w procesie linii testującej. Działanie to znacząco zmniejsza ilość pracy wykonywanej przez ludzi zapewniając przy tym elastyczność i wygodę procesu produkcji. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym wdrażaniu rozwiązań bezprzewodowych jest łatwość instalacji i rozruchu urządzeń bezprzewodowych, gdyż są one realizowane w technologii ‘plug and play’. Elastyczność jaka zapewnia urządzenie podczas instalacji oraz dokonywania zmian w układzie maszyn pozwala przyspieszać proces, a równocześnie ograniczać jego koszty.

Poszczególne egzemplarze samochodów mogą się od siebie znacząco różnić w zależności od wyborów dokonywanych przez klienta. Prowadzenie przewodów oraz zarządzanie magazynem w osobnym procesie dla każdego produktu jest niezwykle czasochłonne i wymaga wiele ludzkiej pracy. Doskonałą alternatywą dla tego procesu są rozwiązania bezprzewodowe: upraszczają one zadanie zapewniając dostęp do informacji z najodleglejszych nawet zakątków zakładu. Kolejnym czynnikiem przemawiającym na korzyść rozwiązań bezprzewodowych jest obniżenie kosztów okablowania o 30 do nawet 50 procent. Zastosowanie bezprzewodowej aplikacji ‘pojazd kierowany automatycznie’ AVG, która pomaga przetransportować pojazd z jednego punktu linii montażowej do drugiego, znacząco obniża koszty.

W czasie, gdy większość zakładów produkcyjnych kieruje się w stronę koncepcji marketingowych just-in-time oraz build-to-order, tnąc koszty produkcji na każdym jej etapie, przemysł motoryzacyjny, wedle oczekiwań ekspertów, wciąż stosować będzie do nowych rozwiązań bezprzewodowych podejście asertywne. Pomimo tego, że branża ta dysponuje w zakresie wdrożenia rozwiązań bezprzewodowych ogromnym potencjałem, również będzie jednak w najbliższych 2 latach wdrożenia te ograniczać. Jednakże biorąc pod uwagę oczywiste korzyści z rozwiązań bezprzewodowych płynące, w dłuższej perspektywie czasowej, proces adopcji nowych technologii na pewno będzie silny.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Frost & Sullivan
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także