Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-05
Brytyjczycy będą składować CO2 pod dnem Morza Północnego
Brytyjczycy będą składować CO2 pod dnem Morza Północnego
Brytyjczycy będą składować CO2 pod dnem Morza Północnego
Brytyjski operator sieci energetycznej planuje transportować dwutlenek węgla powstający w brytyjskich elektrowniach a następnie magazynować go w formacjach geologicznych znajdujących się pod dnem Morza Północnego.

W tym celu firma chce powołać do życia nowa spółkę, National Grid Karbon, która ma odegrać ważną rolę w długoterminowym rozwoju firmy służąc brytyjskim elektrowniom wyposażonym w instalacje do wychwytywania i sekwestrowania (CCS) CO2.

Chris Train, dyrektor ds. działań sieciowych powiedział, że firma opracowuje plany budowy wartej 2 miliardy funtów sieci przesyłu i magazynowania CO2 w okolicy ujścia rzeki Humber w Yorkshire, gdzie znajduje się 5 największych w Wielkiej Brytanii elektrowni zasilanych węglem i gazem.

„National Grid zapewni system gromadzenia, który pozwoli zbierać i magazynować CO2 pod dnem morza” – stwierdził Train. „Dysponujemy w zakresie funkcjonowania bezpiecznych i efektywnych sieci rurociągów ogromną wiedzą w związku z tym przedsięwzięcie to bardzo na odpowiada.”

Powiedział, że National Grid zarządza brytyjskimi sieciami przesyłu najwyższych napięć (NN) oraz dystrybucji gazu, a planowane inwestycje w dłuższej perspektywie czasowej mogłyby sięgnąć kilku miliardów funtów. Dodał, że system mógłby rozpocząć swe działanie w przeciągu trzech lat.

Planowana właśnie sieć mogłaby przyjmować dwutlenek węgla pochodzący z elektrowni węglowych i gazowych: Drax, Eggborough, Ferrybridge,czy Killingholme.

Wychwycony dwutlenek węgla byłby za pośrednictwem sieci rurociągów National Grid pompowany do miejsc składowania znajdujących się w wyeksploatowanych złożach gazu pod dnem Morza Północnego gdzie skały, które pierwotnie gromadziły gaz, idealnie nadają się do ciągłego magazynowania CO2.

National Grid planuje uruchomienie instalacji w 2012 roku, gdyż jest to wyznaczony przez brytyjski rząd termin uruchomienia pierwszej instalacji CCS działającej na skalę komercyjną.

Obecnie National Grid negocjuje z największymi producentami prądu w rejonie Humber, czyli E.ON, Drax Power oraz Scottish & Southern Energy, a także z Yorkshire Forward, agencją rozwoju regionalnego. Negocjacje dotyczą planu współpracy, który mógłby w przyszłości stanowić szablon powielany w innych regionach: Szkocji, czy wschodnim wybrzeżu Anglii.

Rocznie elektrownie i zakłady przemysłowe w ujściu Humber emitują 60 milionów ton CO2, co czyni ten region największym emiterem dwutlenku węgla w Europie.

Train przyznał, że zespół techniczny National Grid wspólnie z naukowcami z Newcastle University opracowali metody przesyłu i magazynowania dwutlenku węgla na dużą skalę. Tam, gdzie będzie to możliwe, National Grid chce wykorzystać istniejące rurociągi oraz infrastrukturę Morza Północnego, dotychczas służące do przesyłu wydobywanego gazu ziemnego.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PennEnergy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także