Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-13
Inteligentna sieć S-TEN zarządzająca rozproszonymi źródłami energii
Inteligentna sieć S-TEN zarządzająca rozproszonymi źródłami energii
Inteligentna sieć S-TEN zarządzająca rozproszonymi źródłami energii
Nowy europejski projekt S-TEN przewiduje wykorzystanie inteligentnych sieci do lepszego zarządzania energią elektryczną pochodzącą z rozproszonych źródeł, jak małe farmy wiatrowe, czy domowe panele słoneczne włączone w elektroenergetyczną sieć dystrybucyjną.

Odnawialne źródła energii stanowią siedem procent całej energetyki w Unii Europejskiej, a liczba ta stale rośnie. Bardzo niewiele jest jednak informacji o tym, które są podłączone do sieci, które aktualnie działają i ile faktycznie energii elektrycznej generują do sieci.

Według kierującego projektem Bernharda Schowe von der Brelie z instytutu badawczego FGH w niemieckim Mannheim, tak szybki wzrost liczby dostawców energii elektrycznej wymaga systemów komunikacji i zarządzania na zupełnie nowym poziomie.

Badania prowadzone w ramach projektu S-TEN mają na celu opracowanie platformy generycznej dla semantycznych technologii sieciowych. Oznacza to stworzenie ‘samo-opisujących się’ sieci tak, by każdy ich element samodzielnie udostępniał informacje o samym sobie i swojej działalności. W kontekście zastosowań w sieciach elektroenergetycznych, mogłoby to być odczyty z woltomierzy umieszczonych na turbinach wiatrowych, albo informacje dotyczące ich statusu.

Informacje dostępne będą za pośrednictwem interfejsu sieciowego przez strony WWW. Dotyczyć one będą tego, jakie obiekty są obecnie podłączone do sieci elektroenergetycznej, oraz jaki jest ich aktualny stan. Mają one na celu umożliwienie przyjęcia prewencyjnych strategii utrzymania elementów sieci. Takie inteligentne sieci elektroenergetyczne ułatwiłyby i obniżyłyby koszty zasilania miast również z rozproszonych małych źródeł elektryczności.

Rozwiązanie S-TEN umożliwia komunikację z samodzielnymi systemami oraz urządzeniami wchodzącymi w skład jakiejkolwiek sieci. Wśród innych potencjalnych zastosowań wymienić warto: monitorowanie linii produkcyjnej, zasilania budynku, czy zużycia ciepła w korelacji z danymi meteorologicznymi.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także