Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-18
Paryż sięga po energię geotermalną
Paryż sięga po energię geotermalną
Paryż sięga po energię geotermalną
W Paryżu realizowany jest właśnie projekt polegający na pozyskiwaniu ekologicznie czystej energii cieplnej w postaci gorącej wody pompowanej rurami z blisko 2 kilometrów głębokości.

Odwierty rozpoczęły się na placu budowy w północnej części miasta pomiędzy wewnętrzna obwodnica miasta a kanałem Saint-Denis.

„Im niżej zejdziesz, tym gorętsza jest woda.” – wyjaśnił Michel Galas z CPCU, miejskiej firmy ciepłowniczej prowadzącej prace, stojąc obok głębokiego na 1,7 kilometra odwiertu.

Na tej właśnie głębokości leży warstwa geologiczna z okresu Dogger, z której woda naturalnie podgrzana do temperatury 57 stopni Celsjusza będzie wypompowywana na powierzchnię, gdzie posłuży do ogrzania zbiorników z wodą.

„Ta energia jest w 100 procentach odnawialna,” – powiedział Galas, dodając, że odwiert, by dotrzeć na wymaganą głębokość, będzie prowadzony dniami i nocami przez najbliższe 100 dni.

System powstanie do 2011 roku i pozwolić ma na ogrzanie około 12 tysięcy mieszkań w 19 dzielnicy. Koszt projektu szacowany jest na 31 milionów euro.

Wykorzystanie tego naturalnego źródła energii pozwoli zapobiec emisji 14 tysięcy ton gazów cieplarnianych rocznie. Dla porównania jest to ilość CO2 jaką wyemitowałby przeciętny samochód w trakcie trwającej 470 tysięcy kilometrów podróży. Pozwoli ono zaspokoić 54 procent zapotrzebowania tego obszaru na energię.

Galas powiedział, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w rejonie Paryża funkcjonowało około 35 instalacji wykorzystujących energię geotermalną. „Przez około 25 lat nie rozpoczynano nowych projektów, ze względu na niską cenę baryłki ropy, jednakże w ostatnich latach rośnie świadomość zagadnień związanych ze środowiskiem, a do tego rosną ceny ropy.” – powiedział.

Obecnie, około 170 tysięcy francuskich domów ogrzewanych jest energią geotermalną, jednakże rząd planuje do 2020 roku powiększyć tę liczbę sześciokrotnie, co zaspokoiłoby zapotrzebowanie 4 procent gospodarstw domowych.

Najlepszymi pod względem geologicznym regionami są: Paryż, Alzacja, oraz Akwitania. Również drugie największe lotnisko, Orly ogłosiło plan sięgnięcia po energię geotermalną, co ma pozwolić obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Podczas odbywającego się w grudniu 2008 w Poznaniu Szczytu Klimatycznego ONZ, Achim Steinem, dyrektor Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP) mówił o energii geotermalnej jako czystym i ‘rodzimym’ sposobie na uwolnienie się od ryzyka związanego z konfliktami geopolitycznymi oraz wahaniami rynku.

„Nie staramy się uczynić Paryża samowystarczalnym energetycznie, gdyż to byłoby zbyt ambitne.” – powiedział Baupin, który pomimo to bardzo entuzjastycznie wypowiada się o innych zielonych projektach energetycznych, jak choćby wykorzystanie energii wód płynących Sekwany. „Powinniśmy jednak starać się uczynić mniej podatnymi na przyszłe kryzysy energetyczne.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także