Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-23
Posumowanie konferencji Materiały i technologie do budowy kotłów nadkrytycznych i spalarni odpadów"
Posumowanie konferencji Materiały i technologie do budowy kotłów nadkrytycznych i spalarni odpadów
Posumowanie konferencji Materiały i technologie do budowy kotłów nadkrytycznych i spalarni odpadów"
Pod hasłem „Materiały i technologie do budowy kotłów nadkrytycznych i spalarni odpadów” w dniach 5-6 marca w Słoku koło Bełchatowa odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Fabrykę Kotłów RAFAKO S.A. z Raciborza wspólnie z Politechniką Śląską. Tegoroczna, szósta już edycja przedsięwzięcia przyciągnęła rekordową liczbę uczestników.

Dominowała tematyka związana z materiałami stosowanymi w budowie kotłów na parametry nadkrytyczne pary, technologiami łączenia materiałów oraz problemami wynikającymi z ich eksploatacji. – Wiele osób z firm z branży energetycznej przybyło na tę konferencję właśnie z tego powodu. Jeśli chodzi o duże bloki opalane węglem, technologia nadkrytyczna w przyszłości będzie dominować. Dlatego tak ważna jest wiedza związana z eksploatacją takich obiektów w przypadku np. remontów czy też napraw - mówi Piotr Karaś, kierownik Zespołu Promocji Produktu RAFAKO S.A., współorganizator konferencji.

Drugi z omawianych tematów dotyczył materiałów stosowanych do budowy kotłów w spalarniach odpadów oraz ich eksploatacji. Także cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników. Tu również niezwykle istotny jest dobór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych ze względu na procesy zachodzące podczas spalania odpadów. W komorze kotła wytwarzają się składniki, które mogą powodować niszczenie powierzchni. - Spalarnie odpadów komunalnych to w Polsce przyszłość. Inwestowaniem w taką technologię powinny być zainteresowane samorządy, dla których jest to kwestia utylizacji odpadów komunalnych ale i branża energetyczna, ponieważ te instalacje służą w efekcie końcowym do wytwarzania energii - mówi Piotr Karaś.

Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie kwalifikacji pracowników branży energetycznej. - Pomysł, by to Rafako organizowało takie spotkania wyszedł ze strony naszych klientów. Słyszeliśmy od nich, że nasza firma postrzegana jest jako autorytet w zakresie technologii kotłowej i powinniśmy organizować takie spotkania, na które mogliby przyjeżdżać ludzie z branży, by z pierwszej ręki dowiedzieć się na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie technologii kotłowych, a także w zakresie ochrony środowiska. I tak sześć lat temu zorganizowaliśmy pierwszą konferencję, poświęconą instalacjom odsiarczania spalin – wspomina Piotra Karaś z RAFAKO S.A. - Po odzewie ze strony firm, które uczestniczą w tych konferencjach wiemy, że spotkania te nie są traktowane jako imprezy promocyjne, lecz jako szkolenia, czyli źródła wiedzy na konkretny temat. Co roku mamy dużo więcej chętnych do udziału w nich niż jesteśmy w stanie przyjąć – zapewnia Piotr Karaś z RAFAKO S.A.

Jak co roku konferencja miała charakter naukowo-techniczny. Składała się z referatów wygłoszonych przez osoby związane z branżą oraz naukowców ze środowisk akademickich. Jej efektem jest wydana drukiem praca zbiorowa „Materiały i Technologie do budowy kotłów nadkrytycznych i spalarni odpadów” pod redakcją prof. Adama Hernasa z Politechniki Śląskiej, który był też współorganizatorem konferencji. Publikacja jest zbiorem wygłoszonych w tym roku referatów. - Ma charakter naukowo-techniczny i będzie stanowić źródło wiedzy dla fachowców oraz przyszłych inżynierów – zapewnia Piotr Karaś.

Fakt, że kadra RAFAKO S.A. dostrzega te same problemy i współpracuje z najtęższymi umysłami w kraju, by wspólnie przyczynić się do rozwoju naszego przemysłu przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne zasługuje na uwagę. Poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to absolutna konieczność. Prof. Adam Hernas z Politechniki Śląskiej w swoim wystąpieniu pt. „Uwarunkowania rozwoju krajowej energetyki” stwierdził bez ogródek: - Krajowy system energetyczny jest w dużej mierze przestarzały. Dbałość o bezpieczeństwo energetyczne nakazuje podjecie skutecznych działań inwestycyjnych.

Komitet organizacyjny konferencji tworzyli prof. Adam Hernas z Politechniki Śląskiej w Katowicach oraz Piotr Karaś i Janusz Rydzak z RAFAKO S.A. Przewodniczyli jej prof. Adam Hernas oraz dr Zbigniew Rataj z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RAFAKO
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także