Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-23
IBM o gospodarowaniu wodą
IBM o gospodarowaniu wodą
IBM o gospodarowaniu wodą
IBM ogłosiło rezultaty Global Innovation Outlook (GIO) on Water, serii sesji dyskusyjnych przeprowadzonych na całym świecie na temat gospodarki zasobami wody. Wzięło w nich udział kilkuset ekspertów: naukowców, biznesmenów i przedstawicieli rządów, w celu wymiany informacji i omówienia strategii poprawy wydajności systemów zaopatrzenia w wodę na świecie.

W toku dyskusji okazało się, że społeczeństwo i biznes stoją w obliczu skomplikowanych wyzwań związanych z kwestią poznania zagadnienia zasobów wody na ziemi i zagospodarowania ich. Stwierdzono, że brak informacji stanowi główny czynnik opóźniający efektywne zarządzanie zasobami wody.

Studium IBM stwierdziło ponadto powiększanie się luki komunikacyjnej pomiędzy biznesem i organizacjami w tematyce problematyki zasobów wody i zarządzania coraz bardziej złożonymi kwestiami gospodarowania nimi. Większość przedsiębiorstw przyznaje gospodarce wodnej najwyższy priorytet, ale nie stosuje potrzebnych procesów i systemów administrowania nią oraz kontroli.

Na przykład, przedstawiciele 77 proc. przedsiębiorstw objętych badaniem deklarowali, że gospodarka wodna ma kluczowe znaczenie dla ich działalności, jednak 51 proc. nie posiadało formalnych wytycznych do jej wdrożenia, 63 proc. menedżerów nie ma dostępu do zintegrowanych systemów gospodarowania wodą i systemów wsparcia procesów decyzyjnych.

- Bez względu na branże czy lokalizację, biznes i rządy stoją w obliczu konieczności rozsądniejszego zarządzania zasobami wody na Ziemi – twierdzi Sharon Nunes, wiceprezes Big Green Innovations w IBM. Według przedstawiciela IBM, bez wystarczająco wnikliwego wglądu w czynniki wpływające na zaopatrzenie w wodę w perspektywie krótkoterminowej i długoterminowej – są to złożone zagadnienia takie, jak dostęp, jakość, koszt i ponowne wykorzystanie – rośnie ryzyko zagrożenia niedoborem wody.

Kluczowe wnioski GIO Water
• Nie można zarządzać tym, czego nie można zmierzyć. Zagadnienie gospodarowania wodą jest w małym stopniu rozumiane i kiepsko zarządzane. Potrzeba więcej danych do pełnego poznania jak woda jest wykorzystywana w przemyśle i przez użytkowników indywidualnych. Zużycie wody musi być monitorowane i mierzone aby zlokalizować jej nieefektywne wykorzystanie. Informacje te powinny zostać udostępnione rządom, naukowcom i przemysłowi.
• Gospodarka wodna jest integralną częścią niemal każdego przedsięwzięcia na naszej planecie: handlu, produkcji żywności i energii. Woda jest wykorzystywana do produkcji wszystkiego, od elektryczności po samochody. Z tego powodu złożone zależności między tymi systemami mszą być modelowane i lepiej rozumiane oraz brane pod uwagę w decyzjach politycznych i ekonomicznych.
• Pomimo, iż woda jest najcenniejszym zasobem naturalnym naszej planety, często dostęp do niej jest darmowy lub tani, w przeciwieństwie do żywności czy energii. To prowadzi do jej marnotrawienia. Ale istnieją modele łączące prawo dostępu ludności do wody ze strukturą cenową minimalizującą straty.
• Uzyskanie niektórych danych na temat zużycia wody nie jest drogie. Wiele z nich jest zgromadzonych i rozproszonych na całym świecie. Powinny one zostać zebrane, opracowane i udostępnione.
• Przykładem owocnej współpracy promującej pożyteczne zebranie danych od sektorów publicznego i prywatnego stanowi realizowany w Irlandii projekt SmartBay Galway. Jego celem jest gromadzenie w czasie rzeczywistym danych o jakości wody, warunkach na morzu i u wybrzeży, składzie chemicznym, w celu wsparcia lokalnego przemysłu, środowiska morskiego i gospodarki Irlandii.
• Technologia będzie kluczowym czynnikiem odgrywającym rolę w zaopatrzeniu miliardów mieszkańców miast w przyszłości. Inteligentna infrastruktura obejmująca pomiary w czasie rzeczywistym, oczujnikowanie rur i automatyczne naprawy – stanowić będą rozwiązania stosowane w miastach.

(ml)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wateronline.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także