Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-25
Komórkowa Sieć Neuronowa steruje procesem spawania
Komórkowa Sieć Neuronowa steruje procesem spawania
Komórkowa Sieć Neuronowa steruje procesem spawania
Drzwi samochodów zwykle składane są z kilku metalowych elementów spawanych ze sobą laserowo. Wiązka laserowa przesuwa się nad lekko zachodzącymi na siebie elementami i topi je na obszarze o średnicy kilku dziesiątych części milimetra. Kluczową dla tego procesu kwestią jest właściwy dobór mocy wyjściowej lasera; jeśli jest za mała, automatycznie maleje siła spawu; jeśli jest zbyt duża, laser przecina element na wylot.

Dotychczas spawacze dobierali właściwą moc wiązki lasera metodą prób i błędów, a raz ustawiwszy, pozostawiali ją na stałym poziomie. Metoda ta jest jednak bardzo podatna na błędy. Gdy szkło ochronne ulega zabrudzeniu, zmienia się faktyczna moc wiązki laserowej. Niekiedy mijają całe godziny nim uda się zauważyć, że proces spawania realizowany jest niewłaściwie. Proces spawania jest dziś wprawdzie monitorowany, jednakże nie dotyczy to mocy wiązki, gdyż osiągalna rozdzielczość czasowa na poziomie tysiąca klatek na sekundę nie wystarcza. Do skutecznego monitorowania mocy wiązki potrzeba przynajmniej 10 tysięcy obrazów na sekundę.

W odpowiedzi na to zagadnienie, naukowcy z Fraunhofer Institute for Physical Measurement Techniques IPM we Freiburgu opracowali system sterowania procesem spawania laserowego, który jest w stanie realizować monitorowanie mocy wiązki.

„Nasz system analizuje 14 tysięcy obrazów na sekundę i wykorzystuje zgromadzone w ten sposób dane do ustawienia mocy wyjściowej lasera.” – wyjaśnił Andreas Blug, menedżer projektu z IPM.

„Wykorzystujemy specjalne kamery wyposażone w miniaturowe procesory, z których każdy zintegrowany jest z jednym pikselem. Wszystkie te 25 tysięcy procesorów pracują symultanicznie. W konwencjonalnych systemach przetwarzania obrazu, dane są sukcesywnie analizowane zaledwie przez kilka procesorów.” – powiedział Blug.

Nowy system porównywany jest do Komórkowej Sieci Neuronowej (CNN). Już kilka milisekund po zrobieniu zdjęcia trafia ono do analizy pod kątem kształtu miejsca spawu. System w zależności od wyników analizy obrazów, zwiększa, bądź zmniejsza moc wyjściową wiązki.

„Opracowując ten system sterowania, osiągnęliśmy pierwsze przemysłowe zastosowanie technologii Komórkowej Sieci Neuronowej.” – stwierdził Blug. Powstał już prototyp, a teraz naukowcy przygotowują się do przetestowania systemu w produkcji.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także