Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-03-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-03-25
Pióro do badania wyładowań elektrycznych w silnikach
Pióro do badania wyładowań elektrycznych w silnikach
Pióro do badania wyładowań elektrycznych w silnikach
Firma SKF opracowała bezdotykowe, ręczne urządzenie w kształcie pióra do wykrywania wyładowań elektrycznych w łożyskach silników elektrycznych, które mogłyby prowadzić do ich uszkodzenia.

Wyładowania elektryczne są wynikiem przepływu prądu z wału silnika do uziemienia przez łożysko, co wywołuje erozję elektryczną, degradację środka smarnego i ostatecznie uszkodzenie łożyska. Problem ten zyskuje na znaczeniu wraz ze wzrostem liczby wykorzystywanych napędów o zmiennej częstotliwości (VFD).

Jak dotąd, jedynymi sposobami wykrywania uszkodzeń tego rodzaju było wymontowywanie podejrzanych łożysk i gruntowne ich badanie (często już po awarii sinika), albo użycie oscyloskopu. Jednakże szczególnie ta druga metoda wymaga ogromnego doświadczenia, a przy tym wymaga czasochłonnego przymocowywania czujników do silnika.

Detektor wyładowań elektrycznych SKF w kształcie pióra TKED 1 został zaprojektowany tak, by trzymany w pobliżu silnika zliczał wyładowania elektryczne, a wyniki wyświetlał na ekranie LCD. Zliczanie może odbywać się nieprzerwanie, albo być ograniczone do 10, czy 30 sekundowych okresów, co pozwala porównywać wyniki z tymi uzyskanymi dla tego samego silnika wcześniej, albo dla innego, choć podobnego silnika.

Zasilane bateriami, kieszonkowe pióro EDD zastosowane w programie profilaktyki czynnej w utrzymaniu ruchu pomaga w wykrywaniu łożysk narażonych na uszkodzenia i pozwala na zapobieganie wielu nieplanowanym przestojom maszyn.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
SKF
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :