Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-04-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-04-09
Certyfikat dla laboratorium Wodkanu
Certyfikat dla laboratorium Wodkanu
Certyfikat dla laboratorium Wodkanu
Laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wodkan SA po półtorarocznych staraniach otrzymało akredytację ISO 17025:2005. Dzięki certyfikatowi laboratorium działające przy Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie będzie mogło prowadzić badania także na zewnątrz, a wyniki badań nie mogą być kwestionowane. PWIK Wodkan SA rozpoczął starania o akredytację w 2000 roku.

W Dziale Laboratorium Badania Wody i Ścieków przeprowadzono audyt sprawdzający, potem w czerwcu 2008 akredytujący. W marcu 2009 roku Polskie Centrum Akredytacji przyznało certyfikat potwierdzający, że laboratoria spełniają wymagania normy PN – EN ISO/IEC 17025:2005. Certyfikat jest przyznany na 4 lata do 2013 roku, co roku będzie audyt sprawdzający – podkreśla Zdzisław Marek, kierownik Laboratorium Badania Wody.

Akredytacja potwierdzona przez Polskie Centrum akredytacji daje zapewnienie, że badania w laboratorium są profesjonalne wykonywane, że są bezstronne, że personel wiarygodnie przeprowadza te badania, a wyniki nie podlegają zakwestionowaniu przez Sanepid czy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – dodaje Jacek Nasiadek, prezes PWIK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

PWIK Wodkan SA ma jedno laboratorium, ale składa się z części badającej wodę w Stacji Uzdatniania Wody i części badającej ścieki na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie.
Laboratorium przeprowadza dwa rodzaje badań – dla potrzeb własnych i badania na zewnątrz, a to z kolei dla spółki są dodatkowe pieniądze. Akredytacja na badania ścieków jest spółce potrzebna do badań na zewnątrz. Podobne badania wody już są przeprowadzane. – podkreśla Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W laboratorium na Stacji Uzdatniania Wody przebudowano pomieszczenia, tak by poszczególne etapy badań (pożywka, odczyt, mycie) odbywało się w tzw. jednym ciągu technologicznym.
Stacja Uzdatniania Wody została oddana do użytku w 1994 roku. Jest tam stosowana nowatorska technologia uzdatniania oparta na systemie dwustopniowej filtracji: żwirowej i bursztynowej. Woda dla ostrowian pobierana jest z 19 studni głębinowych znajdujących się w miejscowościach: Trąba, Wtórek i Kęszyce. Na dobę stacja pobiera i uzdatnia od 10,5 – 11 tysięcy metrów sześciennych wody.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
holdikom.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także