Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-04-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-04-20
Pompa parowa z 1900 roku wraca do Stacji Filtrów
Pompa parowa z 1900 roku wraca do Stacji Filtrów
Pompa parowa z 1900 roku wraca do Stacji Filtrów
W dniu 10 kwietnia br. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. podpisało porozumienie z Muzeum Techniki o przejęciu przez Spółkę XIX – wiecznej maszyny parowej służącej do zaopatrywania Warszawy w wodę.

Maszyna parowa (pompa) typu Compound, o wymiarach 16 x 8 x 8 m (wysokość/ szerokość/ długość), została wyprodukowana w zakładach Richard Chartman z Chemnitz w 1900 roku. Jest jedną z 3 maszyn wyprodukowanych dla wodociągów warszawskich. Maszyna oznaczona literą „F” zamontowana była na terenie Stacji Filtrów w Pompowni II (obecnie Muzeum Zakładowe) i zasilała w wodę „górne miasto”. Maszyny te nie były wykorzystywane już pod koniec okresu międzywojennego, lecz do lat 60-tych zachowane były jako czynna rezerwa. Okazało się to zbawienne dla miasta. W okresie Powstania Warszawskiego, po odcięciu dopływu prądu tylko dzięki tym maszynom dostarczano wodę do walczącej stolicy. Po powstaniu Niemcy wywieźli wszystkie nowoczesne pompy zostawiając maszyny parowe. I to właśnie one posłużyły do ponownego uruchomienia wodociągów w Warszawie w 1945r.

W 1959 r. maszyna wraz z dokumentacją techniczną została przekazana do Muzeum Techniki. Obecnie maszyna parowa znajduje się na terenie Muzeum Przemysłu w dawnych Zakładach Norblina. Po podpisaniu porozumienia maszyna trafi do Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej 81, gdzie przejdzie szereg prac konserwatorskich. Maszyna parowa wzbogaci kolekcję historycznych urządzeń wodociągowych, które udostępniane są zwiedzającym Filtry.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mpwik.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także