Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-04-27
Człekokształtny robot pomoże zrozumieć naturę ludzkiej inteligencji
Człekokształtny robot pomoże zrozumieć naturę ludzkiej inteligencji
Człekokształtny robot pomoże zrozumieć naturę ludzkiej inteligencji
Nowy człekokształtny robot pomoże naukowcom z Imperial College London (ICL) lepiej zrozumieć ludzką inteligencję. Naukowcy z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Elektrotechniki ICL wierzą, że iCub, który jest wielkości trzyletniego dziecka, pozwoli im poznać takie ludzkie procesy, jak: poznanie, świadomość, percepcję, rozumowanie, czy osądzanie. Naukowcy chcą się więcej dowiedzieć o tym jak ludzie wykorzystują narzędzie poznania do współdziałania z otaczającym ich światem. Wierzą, że ‘ludzkie’ ciało iCuba pomoże im zrozumieć ten proces.

iCub dysponuje mechanicznymi stawami, dzięki którym może poruszać głową, ramionami, palcami, oczami oraz nogami tak, jak robią to ludzie. Profesor Murray Shanahan z Wydziału Informatyki przekonuje, że ma to znaczenie, gdyż poznanie jest ściśle związane z tym jak współdziałamy ze światem.

„Natura stworzyła dla nas poznanie, byśmy mogli lepiej współdziałać ze światem fizycznym i społecznym.” – powiedział Shanahan. „Jeśli chcemy lepiej zrozumieć naturę poznania, naprawdę musimy zrozumieć je w kontekście czegoś, co porusza się i współdziała z obiektami. I tu właśnie może pomóc nam iCub.” – dodał.

Zespół przetestuje teorie dotyczące poznania stworzone przez swoich członków, tworząc komputerową symulację mózgu, która odtwarzać będzie sposób w jaki w prawdziwym mózgu komunikują się neurony za pomocą serii impulsów elektrycznych. U ludzi, proces ten pomaga współdziałać ze światem fizycznym. Na przykład, sygnały elektryczne wysyłane przez neurony sterują mięśniami, które umożliwiają człowiekowi podniesienie do ust filiżanki i wypicie jej zawartości.

Zespół połączy symulację komputerową mózgu z iCubem tak, by komputer mógł przetwarzać informacje dotyczące środowiska i wysyłać do silników impulsy elektryczne umożliwiające poruszanie rękami, głową, oczami, czy palcami tak, by możliwe było wykonywanie bardzo prostych zadań, takich jak podnoszenie piłki i przenoszenie jej z miejsca na miejsce.

Jeśli naukowcom się uda, uczynią istotny krok w kierunku odtworzenia sposobu, w jaki ludzie wykorzystują poznanie do współdziałania ze światem.

„Naprawdę interesują mnie fundamentalne pytania dotyczące nas samych, natury naszych własnych mózgów, oraz tego jak one umożliwiają nam wykonywanie wszystkich tych rzeczy, które robimy co dzień.” – stwierdził Shanahan. „Skoro możemy testować nasze teorie dotyczące poznania realizując eksperymenty z robotami, może zbliżymy się choć na krok do miejsca, w którym naprawdę zaczniemy rozumieć co nas porusza.” – dodał.

Naukowcy wierzą, że w dłuższej perspektywie czasowej ich badania pomogą skonstruować nową generację inteligentnych robotów przemysłowych, które będą o wiele bardziej wszechstronne.

Naukowcy interesują się również tą częścią poznania, która pozwala ludziom współpracować ze sobą przy wykonywaniu określonych zadań.

Stworzą oni programy komputerowe, które pozwolą iCubowi współdziałać z ludźmi tak, by wspólnie mogli wykonywać takie zadania, jak choćby budowa zamku Lego.

„Naprawdę zależy nam na uczynieniu robotów bardziej empatycznymi.” – powiedział Yiannis Demiris z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Elektrotechniki ICL. „Wyobraźcie sobie, że posiadacie takiego robota, jak iCub, który mógłby być dość inteligentny, by zrozumieć, że próbujecie podnieść ciężkie pudło i pomóc wam. Albo wykonałby za was prace domowe widząc, że jesteście chorzy.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :