Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-04-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-04-28
208 mln zł na projekty badawcze UJ
Trzy nowe projekty UJ na łączną sumę ponad 208 mln dofinansowania, w których przygotowaniu uczestniczyło Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CIITRU), zostały zaakceptowane i zgłoszone do przyznania dotacji. Jednym z głównych zadań CITTRU jest wspomaganie naukowców w UJ w pozyskiwaniu środków z puli funduszy strukturalnych UE.

Pierwszym z zaakceptowanych projektów jest stworzenie Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB – dofinansowanie 90 mln zł). Przedsięwzięcie to koordynowane jest przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Ten sam wydział uzyskał także 28 mln złotych na projekt „Biotechnologia molekularna dla zdrowia”. Ostatnim z dużych uniwersyteckich projektów będzie wdrażana przez fizyków i chemików z UJ inicjatywa pt. „Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki” (90 mln zł).

Projekty MCB i „Biotechnologia molekularna dla zdrowia” skupiają w obszarze szeroko pojętej biomedycyny, a ich celem jest prowadzenie badań dotyczących różnorodnych aspektów funkcjonowania człowieka. Tak np. w ramach MCB powstaną m.in. Laboratorium Komórkowe umożliwiające badania nad żywymi substytutami skóry ludzkiej oraz Ośrodek Badań Genetycznych i Nutrigenomiki skupiający się nad analizą genomu ludzkiego i zwierzęcego. Badaniami, które w dużej mierze będą komplementarne wobec analiz prowadzonych przez MCB są prace, których uruchomienie będzie możliwe dzięki projektowi „Biotechnologia molekularna dla zdrowia”. Ich cel to opracowanie narzędzi do prewencji, diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów. Projekt fizyków i chemików, czyli „Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki” to aktywny krok w rozwoju potencjału tych nauk. Koncentruje się miedzy innymi na tak nowatorskich dziedzinach badań jak nanotechnologie, technologie kwantowe i fotonika oraz zaawansowane materiały.

Należy podkreślić, że wszystkie te inicjatywy bazować będą na unikatowej i nowoczesnej aparaturze, która znajdzie miejsce na kilku tysiącach metrów powierzchni (samo MCB będzie liczyło 3650 m2 powierzchni laboratoryjnej). Przyczynią się one też z pewnością do bardziej owocnej współpracy z przemysłem.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cittru.uj.edu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także