Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-04-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-04-28
Łódź: "Dętka" na wiosnę
Łódź: Dętka na wiosnę
Łódź: "Dętka" na wiosnę
"Dętka", czyli wyjątkowe Muzeum Kanału, rozpoczyna kolejny sezon działalności. Od 23 kwietnia ponownie został udostępniony dla zwiedzających podziemny, wykonany z cegły, owalny zbiornik na wodę pod pl. Wolności. Zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya, wybudowany został w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta i swoją funkcję pełnił do lat 70. XX wieku. Nadzór nad wykonaniem prac sprawował Stefan Skrzywan - budowniczy łódzkich wodociągów.

Historia łódzkiej sieci wodociągowej sięga początków XX wieku. W latach 1901 - 1908, inżynier William Lindley przedstawił plan zaopatrywania miasta w wodę ze studni głębinowych, wywierconych w rejonie Łódź - Rzgów. Projekt ten jednak, ze względu na przewidywane wysokie koszty nie został przyjęty do realizacji. Kolejne poważne prace nad budową sieci kanalizacyjnej Łodzi rozpoczęto w 1925 roku. Pracami kierował inżynier Stefan Skrzywan, według projektu Williama Lindleya, który wykorzystał położenie topograficzne Łodzi. Od strony północno - wschodnich wzniesień w rejonie Nowosolnej i Stoków teren miasta opada stopniowo w kierunku południowo - zachodnim do doliny Neru, a różnice poziomów w skrajnych punktach przekraczają 100 metrów. To właśnie pozwoliło na zaprojektowanie i zbudowanie uregulowanej sieci kanałów, odprowadzających ścieki grawitacyjnie do oczyszczalni, którą zaczęto wznosić na Lublinku w 1932 roku. W pierwszym etapie budowano kanalizację na obszarze między ulicami Żeromskiego, Legionów i Pomorską, Kopcińskiego i placem Niepodległości. Pierwszy miejski budynek przyłączono do kanalizacji w 1927 roku, a liczyła ona wtedy 25 kilometrów długości. Do wybuchu II wojny światowej wybudowano w Łodzi ponad 100 kilometrów kanałów, przyłączono do nich 2709 nieruchomości. Z kanalizacji korzystała wtedy jedna trzecia mieszkańców miasta.

Kanał ma 142 metry długości. Jest wysoki na 187 cm, szeroki na 150 cm i może pomieścić 300 metrów sześciennych wody. Wejście dla zwiedzających zdobi metalowa balustrada oraz kręte schody. „Dętka" jest wentylowana i subtelnie oświetlona, a wycieczka po niej zajmuje około pół godziny.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cityoflodz.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także