Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-04-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-04-29
Pierwszy na świecie latający mikrorobot do mikrozadań specjalnych
Pierwszy na świecie latający mikrorobot do mikrozadań specjalnych
Pierwszy na świecie latający mikrorobot do mikrozadań specjalnych
Zespół naukowców z Uniwersytetu Waterloo (UW) skonstruował pierwszego w świecie latającego mikrorobota MEMS będącego w stanie manipulować przedmiotami do zastosowań w skali mikro. Umożliwia on pracę w obiektami, które są zbyt małe dla ludzi. Zespołem kieruje Behrad Khamesee, dyrektor Laboratorium Mikrorobotyki Maglev na UW.

Mikrorobot pokonuje siłę grawitacji dzięki polu magnetycznemu. Lata dookoła zręcznie manipulując obiektami za pomocą magnesów przymocowanych do mikrochwytaków. Doskonale nadaje się do pobierania próbek biologicznych, czy do mikrochirurgii.

Może być wykorzystywany do mikromanipulacji, czyli techniki umożliwiającej precyzyjne ułożenie mikro obiektów. Wśród zastosowań mikromanipulacji wymienić warto: mikromontaż elementów mechanicznych, bądź właśnie pobieranie próbek biologicznych, czy mikrochirurgię.

„Skonstruowaliśmy lewitującego magnetycznie mikrorobota, który stanowi nową technologię do manipulowania obiektami przy użyciu latających mikrorobotów.” – powiedział Khamesee. „Skonstruowaliśmy takiego unoszącego się robota z mikrochwytakami jako pierwsi na świecie. Może się on dostać praktycznie wszędzie i może poruszać się w zamkniętej przestrzeni sterowany przez operatora z zewnątrz. Dzięki temu może posłużyć do badania materiałów niebezpiecznych, do pracy w komorach próżniowych, albo czystych pomieszczeniach.” – dodał Khamesee.

Magnetyczna lewitacja wykorzystywana jest do ustawiania robota w trójwymiarowej przestrzeni za pomocą zewnętrznego magnetycznego mechanizmu napędzającego. Mechanizm steruje polem magnetycznym w oparciu o dane gromadzone przez czujniki położenia.

Dzięki temu, że energia jest dostarczana z zewnątrz, mikrorobot nie musi mieć na pokładzie żadnego źródła energii, ani sterownika, co poprawia jego zwrotność.

Dzięki magnetycznej lewitacji, mikrorobot łatwo może ustawić się nawet na skomplikowanej powierzchni, co daje mu ogromną przewagę nad robotami chodzącymi, czy pełzającymi. A dzięki temu, że może latać, unika sił tarcia i adhezji. Dysponuje duża manewrowością, gdyż działa bez takich elementów mechanicznych, jak łączniki, czy przewody.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
University of Waterloo
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także