Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-05-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-05-11
Nowy protokół optymalizujący pracę bezprzewodowych sieci czujników
Nowy protokół optymalizujący pracę bezprzewodowych sieci czujników
Nowy protokół optymalizujący pracę bezprzewodowych sieci czujników
Özlem Durmaz Incel z holenderskiego University of Twente opracował nowatorską metodę pozwalającą bezprzewodowym sieciom czujników funkcjonować nawet dziesięciokrotnie efektywniej. Sieci wykorzystujące tę nową metodę mogą być wykorzystywane do bardzo wielu różnych aplikacji. Mogą, na przykład, posłużyć w systemach monitorowania mostów, czy centrów dystrybucji. Mogą również znakomicie wpłynąć na poprawę efektywności transportu i logistyki.

Aby skomplikowane zautomatyzowane procesy logistyczne działały jak należy, konieczna jest ogromna liczba współpracujących ze sobą czujników. Dotąd nie udało się naukowcom umożliwienie komunikacji dużej liczbie czujników bez interfejsu. Kwestia ta została rozwiązana przez Durmaz Incela, który połączyć zautomatyzowaną komunikację ze zmieniającymi się częstotliwościami. Oznacza to, że czujniki mogą się swobodnie ze sobą komunikować nie kolidując ze sobą. Jeśli nie jest możliwe na określonej częstotliwości, automatycznie przełączają się na inną. Tego rodzaju sieci czujników bez interfejsu już działają w miejscach, gdzie duża liczba znajdujących się blisko siebie czujników gromadzi i przesyła ogromne ilości informacji.

Dzięki metodzie Durmaz Incela, porty, mosty oraz centra logistyczne mogą być chronione bardzo precyzyjnie i efektywnie. Na przykład, w celu wykrycia uszkodzenia mostu, monitorowane równocześnie przez setki czujników muszą być różne czynniki, jak wibracje, czy prędkość wiatru. Sieć bezprzewodowych czujników musi być zatem w stanie zgromadzić i przesłać nawet 500 pomiarów na sekundę. A dzięki właściwemu monitorowaniu tych czynników, problem może zostać wykryty odpowiednio wcześnie.

Naukowiec z Twente opracował wielokanałowy protokół Multiple Access Control, który umożliwia przesyłanie danych na wielu kanałach równocześnie. Jest on również bardzo energooszczędny i skalowalny. Nowy protokół zwiększa prędkość transferu, dzięki czemu możliwie jest przesłanie większej ilości danych. Dzięki wykorzystaniu wielu częstotliwości, czujniki same mogą dobierać najlepszy do przesyłu informacji kanał. W efekcie możliwe stało się wyeliminowanie interfejsu. Ilość odebranych danych jest dwukrotnie większa niż w przypadku wykorzystania jednej częstotliwości. Nie każdy czujnik jest w stanie skomunikować się ze stacją bazową, może do tego celu wykorzystać jednak inne czujniki. Taki pośredniczący czujnik odbiera przekazywane dane, porównuje je z własnymi, a następnie przesyła dalej jedynie wynik tego porównania, co dodatkowo zwiększa szybkość transferu.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :