Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-05-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-05-14
Wielki Event Robotyczny na targach AUTOMA - plan Seminariów
Wielki Event Robotyczny na targach AUTOMA - plan Seminariów
Wielki Event Robotyczny na targach AUTOMA - plan Seminariów
Firma WObit mająca status współorganizatora targów AUTOMA wspólnie z zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich zaprasza na Wielki Event Robotyczny (więcej informacji), który odbędzie się na targach AUTOMA jako pierwsza tego typu impreza w Polsce.

W hali nr 5 na powierzchni ponad 130 m2 przygotowano wiele atrakcji, które z pewnością przyciągną zwolenników robotyki w każdym wieku. Zwiedzający będą mieli szansę aktywnie uczestniczyć w specjalnie przygotowanych konkursach.

Do organizacji tego wydarzenia włączyła się aktywnie Politechnika. Dzięki doktorom i profesorom z Politechniki Poznańskiej i fachowcom z dziedziny robotyki w dniu 20 maja w 300 osobowej sali konferencyjnej targów będzie można wysłuchać wykładów n.t. praktycznej robotyki, automatyki i pomiarów. Seminarium będzie miało charakter popularno-naukowy.

Zwiastuny do wykładów na seminarium

9:00 otwarcie

09:05 Jak stawać się bioinżynierem
Inżynieria rehabilitacyjna – systemy biotechniczne dla wspomagania i zastępowania utraconych funkcji lokomocyjnych i manipulacyjnych kończyn górnych. / Dostrzeganie i formułowanie zadań na pograniczu nauk medycznych i technicznych. / Potrzeby osoby z niepełnosprawnością w kontekście wykonywanego zawodu statusu rodzinnego i oczekiwanej interakcji społecznej - uwarunkowania kulturowe. / Fascynacja osiągnięciami współczesnej techniki – w pierwszej kolejności tylko to co jest niezbędne, dopiero w drugiej to co wydaje się być możliwym. / Biocybernetyka w inżynierii rehabilitacyjnej – integralność systemu sterowania w warunkach fizjologii i sterowania realizowanego w układzie technicznym. / Czucie – ruch – czucie, dominująca rola czucia w sterowaniu ruchem, niestety ‘niewidoczna’ i w związku z tym pomijana w projektach układów technicznego wspomagania funkcji ruchowych. / Od rozwiązania jednego problemu u konkretnej osoby do uogólnienia doświadczeń z szeregu rozwiązanych problemów szczegółowych. / Pułapki drogi od rozwiązania ogólnego do trafionej aplikacji techniki w indywidualnym przypadku. / Wspomaganie i zastępowanie utraconych funkcji nie może ograniczać funkcji chociaż częściowo zachowanych! / Skala dysfunkcji – dysfunkcje wielo-narządowe, tzw. amputacje problemowe, pytanie od czego zacząć? / Postulowanie szczegółowych zadań dla inżynierii rehabilitacyjnej. Od wspomagania funkcji zachowanych, do zastępowania funkcji utraconych – wspomaganie procesów fizjologicznej kompensacji ograniczeń ruchowych i manipulacyjnych. / Wielowymiarowość interfejsu – styku pomiędzy osobą a układem technicznym. / Proteza włączona w obraz własnego ciała, tzw. aspekty kosmetyczne, a także ograniczenia i dyskomfort związany z korzystaniem z układów technicznych, bilans ‘zysków i strat’. / Dlaczego Ci ‘niewdzięczni’ Pacjenci tak często nie chcą korzystać z naszych znakomitych rozwiązań technicznych? Z jakich powodów tak sformułowane pytanie nie jest uzasadnione.

09:45 Zastosowanie mikrosilników i motoreduktorów prądu stałego w technice medycznej
Wykład odpowie na pytanie z jakimi problemami można się zetknąć przy zastosowaniu elementów wykonawczych w sprzęcie medycznym. Przedstawione zostaną przykładowe wymagania i rozwiązania z wykorzystaniem motoreduktorów produkowanych przez firmy Alcatel – Lucent Dunkermotoren oraz Buehler Motor, które są reprezentowane na rynku polskim przez firmę P.P.H. WObit Witold Ober. Zaprezentowane zostaną również przykładowe aplikacje silników DC z reduktorami w sprzęcie szpitalnym oraz znajdującym się na wyposażeniu specjalistycznych gabinetów lekarskich.

10:05 Skuteczne projektowanie obiektów przestrzennych w ALIBRE i szybkie prototypowanie 3D techniką FDM
Zwiastun możliwości programu ALIBRE, zwrócenie uwagi na typowe błędy projektanta wydłużające czas projektowania detali, przekazanie w pigułce podstawowej wiedzy na temat nowoczesnego projektowania 3D maszyn i robotów, prezentacja możliwości korzystania z maszyn 3Dw relacji koszty/korzyści, pokazanie najnowszych technik szybkiego prototypowania małych obiektów przy pomocy drukarek 3D. Jak to możliwe że zwolennicy robotyki będą mieli darmowy dostęp do programu ALIBRE...

10:25 Problematyka optycznej analizy obiektów w przykładach
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję dowiedzieć się, jak stosować czujniki optyczne w pomiarach odległości i kontroli wymiarów różnych rodzajów obiektów np. bieżnika opony, kształtu warstwy kleju, a nawet odległości od lustra wody, czy szkła. Istotną zaletą czujników optycznych jest precyzja i szybkość bezkontaktowego pomiaru. Każda aplikacja ma jednak swoje wymagania i ograniczenia, dlatego tak ważny jest wybór właściwego urządzenia pomiarowego spośród wielu możliwych metod. Jak mierzyć optycznie, by otrzymać obiektywny i prawidłowy wynik pokaże prezentacja na wybranych przykładach dokonanych aplikacji.

10:45 Propozycje gotowych rozwiązań z zakresu aplikacji pomiaru kąta
Do pomiaru kąta użyć można czujników stykowych lub bezstykowych działających w oparciu o różne fizykalne metody np. potencjometryczna, magnetorezystancyjna, optoelektroniczna, magnetyczna i inne. Wybór technologii jest silnie uzależniony od wymagań aplikacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak mierzyć kąt w określonych warunkach, przyjdź na prezentację. Poznasz różne technologie i sposoby pomiaru wsparte przykładami ze zrealizowanych aplikacji.

11:05 Sterowniki silników DC SDC106E w sieci MODBus
Sterownik silnika prądu stałego pracujący w sieci przemysłowej nie musi być drogi i niedostępny. Produkowany przez WObit atrakcyjny cenowo sterownik może być zmodyfiikowany do pracy w sieci MODBus. O opracowaniu Politechniki Poznańskiej, aspektach technicznych łączności MODBus opowie dr Sławomir Stępień.

11:25 Silniki bezszczotkowe prądu stałego w maszynach CNC i robotach
Silniki bezszczotkowe prądu stałego używane są z powodzeniem obok silników krokowych do budowy maszyn CNC. Specjalista z firmy WObit przedstawi przykładowe programy oraz komponenty dedykowane do budowy obrabiarek numerycznych. W ramach wykładu porównane zostaną silniki krokowe z silnikami BLDC firmy Alcatel – Lucent Dunkermotoren oraz wyniki badań na temat dynamiki i sposobów sterowania jednymi i drugimi. Wyżej wymienione aspekty budowy maszyn CNC zostaną omówione na podstawie przykładowych realizacji wykorzystujących komponenty z oferty firmy P.P.H. WObit Witold Ober.

11:45 Robot kardiochirurgiczny Robin Heart
Roboty medyczne stanowią wielki potencjał dla chirurgii, zwiększając jej precyzję i ułatwiając dostęp małoinwazyjny do obszaru operacji. Dzisiaj są to głównie telemanipulatory, czyli po jednej stronie robota mamy człowieka, który wydaje decyzje dotyczące ruchu i zadań do wykonania, a po drugiej stronie jest efektor, końcówka narzędzia wykonująca zadania w określonej przestrzeni roboczej. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii od 2000 prowadzi unikalny w Europie projekt zmierzający do powstania robota kardiochirurgicznego. Rozwijający się multidyscyplinarny zespół oraz zebrane doświadczenia i projekty stanowią szansę na szybkie wdrożenie całej gamy nowoczesnych narzędzi chirurgicznych w Polsce. Rezultatem dotychczasowych prac są projekty, modele, badania i skonstruowanie prototypu polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart, który ma strukturę segmentową, umożliwiającą zestawienie sprzętu do różnych typów operacji. Powstały trzy modele robota: Robin Heart 0, Robin Heart 1 i Robin Heart 2, różniące się m.in. koncepcją sterowania i mocowania. W roku 2007 powstał model najmłodszego z rodziny polskich robotów - Robin Heart Vision, który jest samodzielnym robotem sterującym położeniem toru endowizyjnego o szerokim polu aplikacji przy większości operacji mini-inwazyjnych zastępując jednego z asystentów przy stole operacyjnym. Obecnie prowadzone są w Fundacji intensywne prace nad kliniczną wersją robota Robin Heart Visio. Przy ścisłej współpracy z lekarzami i studentami medycyny stworzony został również model ergonomicznej konsoli sterowniczej Robin Heart Shell. Prezentacja zawierać będzie krótkie omówienie budowy robotów( zarówno mechanicznej jak i układu sterowania), specyfikę ich pracy i wynikające z niej obowiązki spoczywające na konstruktorze oraz aktualny stan prac wraz z krótkim raportem z styczniowego eksperymentu na zwierzętach, w którym udział wzięły ramiona RH1 RH2 i RHVision.

12:05 przerwa kawowa

12:15 Uczyć bawiąc - CYBERIADA
Roboty dydaktyczne robią w ostatnich latach ogromną karierę na uczelniach technicznych oraz w szkołach średnich. Są one nie tylko doskonałym uzupełnieniem nauki matematyki, informatyki i programowania, przydają się też uczniom zainteresowanym fizyką. Stosowane w nich kamery i czujniki laserowe pomagają zgłębiać reguły optyki. Takie roboty cieszą się również coraz większym zainteresowaniem ze strony osób prywatnych. W Polsce ten rynek jest jeszcze słabo rozwinięty, ale powstają już firmy zajmujące się budową robotów dydaktycznych. Przykładem takiego robota może być MAOR zaprojektowany i produkowany przez firmę WObit oraz inne roboty prezentowane na tym seminarium. Roboty dydaktyczne robią w ostatnich latach ogromną karierę na uczelniach technicznych oraz w szkołach średnich. Są one nie tylko doskonałym uzupełnieniem nauki matematyki, informatyki i programowania, przydają się też uczniom zainteresowanym fizyką. Stosowane w nich kamery i czujniki laserowe pomagają zgłębiać reguły optyki. Takie roboty cieszą się również coraz większym zainteresowaniem ze strony osób prywatnych. W Polsce ten rynek jest jeszcze słabo rozwinięty, ale powstają już firmy zajmujące się budową robotów dydaktycznych. Przykładem takiego robota może być MAOR zaprojektowany i produkowany przez firmę WObit oraz inne roboty prezentowane na tym seminarium.

12:35 Od pomysłu do robota - robot, ależ to bardzo proste
Jak pokonać barierę strachu przed skonstruowaniem własnego robota, gdzie sięgnąć po komponenty, literaturę? Jak jest zbudowany typowy robot mobilny? Czy takie zadanie jest ponad siły ucznia technikum? Jak to zrobili inni? Odpowiedzi na takie m.in.. pytania udzieli ten wykład podając praktyczne wskazówki, gdzie można kupić brakujące komponenty robotyczne i jak zabrać sie za budowę własnego robota.

12:55 Robot edukacyjny lapBOT i inne konstrukcje robotów mobilnych IAiII PP
O konstrukcjach robotów mobilnych powstających na uczelni opowie dr Skrzypczyński podając praktyczne przykłady kosntrukcji. W ramach prac dyplomowych powstało już sporo robotów mobilnych, tworzone sa kolejne spełniające określone funkcje. Na temat nowo konstruowanego robota edukacyjnego przeznaczonego do przewożenia komputera laptop dowiemy się z wykładu.

13:15 Zautomatyzowane urządzenia pomiarowe wielkości geometrycznych
Dzisiejsze zestawy do pomiaru wielkośvci geometrycznych już nie przypominają pierwszych urzadzeń pomiarowych, a są złożonymi maszynami współrzędnościowymi o bardzo wysokich wymaganiach na precyzję. Łozyskowanie powietrzne, specjalne konstrukcje prowadzenia, amortyzacji drgań, sterowanie komputerowe i zaawansowane oprogramowanie pomiarowe niezbędne są, aby mierzyć precyzyjnie i w sposób zautomatyzowany. Fachowcy z Instytutu Technologii Metrologicznej podzielą się doświadczeniami z metrologii w ramach wykładu.

13:35 Projektowanie maszyn i robotów manipulacyjnych na bazie osi inteligentnej
"W czasach, gdy każda minuta jest bardzo cenna często pojawia się pytanie, w jaki sposób (możliwe najprostszy) wprawić urządzenie w ruch ? Należy rozważyć zasadniczą kwestię, kiedy realizować konstrukcję samodzielnie, a kiedy skorzystać z rozwiązań dostępnych na rynku. Warto wziąć pod uwagę ceny poszczególnych komponentów jakie wykorzystane zostały do budowy modułu. Realizując tego typu konstrukcje we własnym zakresie trzeba liczyć się z wysokimi kosztami zakupu poszczególnych komponentów, ryzykiem związanym z poprawnością konstrukcji i wydłużeniem terminu dotarcia do założonego celu. Począwszy od samego napędu, prowadnicy, wózka czy skończywszy na blokach łożyskujących. Dodatkowo doliczyć należy koszty związane z samym projektowaniem urządzenia, które nierzadko zabierają duże zasoby pieniędzy. W przypadku gotowego modułu znaczna część kosztów ulega ograniczeniu, a klient otrzymuje gotowe urządzenie w kompaktowej obudowie, przygotowane do montażu w krótkim czasie. Sumując koszty nabycia poszczególnych elementów okaże się, że ich koszt jest wyższy od kosztu gotowego modułu liniowego, wyposażonego już w zintegrowany układ sterowania. Mowa tutaj o nowym module liniowym MLA produkcji WObit opartym o profil aluminiowy z wmontowaną prowadnicą liniową oraz paskiem zębatym. Moduł napędzany jest standardowo silnikiem krokowym, a ruch obrotowy kół zębatych zamieniany jest na przemieszczenie liniowe za pomocą paska zębatego. Podczas projektowania przewidziano możliwość łączenia ze sobą modułów w układzie XY i łączenia ze sobą modułów liniowych. Możliwość zamontowania chwytaków i czujników może zamienić zwykły moduł liniowy w maszynę współrzędnościową lub pełnowartościowego robota.
W celu usprawnienia procesu przygotowania projektów na bazie modułów liniowych, udostępnione zostaną modele 3D opisywanego produktu. Dzięki temu czas od pomysłu do realizacji projektu zostanie znacznie skrócony.
"
13:55 Wszędobylskie roboty autonomiczne
Pełzanie, czołganie, skakanie, kroczenie na wielu nogach, toczenie na dwóch, czy większej liczbie kół lub gąsienic to wszystko formy ruchu robotów mobilnych. Zależnie od przeznaczenia konstrukcje robotów mobilnych muszą uwzględniać specyficzne wymagania terenu, po którym się poruszają oraz zadania jakie mają wypełniać. Inaczej musi poruszać się robot do mycia okien w wieżowcach, robot rozbrajający niewypały, robot penetrujący rury przemysłowe, zbiorniki czy niedostępne miejsca w poszukiwaniu zaginionych pod gruzami osób. naukowcy w przystępny sposób opowiedzą o problemach technicznych jakie trzeba rozwiązać przy konstrukcji podobnych automatów.

14:15 Elementy wykonawcze w automatyce drzwiowej
Automatyzacja budynków i obiektów użyteczności publicznej stwarza ogromny rynek dla silników prądów stałego. Wiodącym producentem napędów jest firma Alcatel – Lucent Dunkermotoren, której oficjalnym przedstawicielem w Polsce jest firma P.P.H. WObit Witold Ober. W trakcie seminarium przedstawione zostaną aspekty dotyczące zastosowania silników komutatorowych oraz bezszczotkowych prądu stałego kombinowanych z przekładniami ślimakowymi i czujnikami położenia kątowego. Poruszony zostanie również temat dotyczący sterowania napędem drzwiowym, kwestie bezpieczeństwa (sensoryka) oraz metody przeniesienia ruchu obrotowego na ruch posuwisto – zwrotny, które są wykorzystywane w automatyce drzwiowej.

14:35 Konstrukcja taniego robota SCARA
Idea budowy robota manipulacyjnego narodziła się z obserwacji rynku robotów przemysłowych, na którym brakuje tanich manipulatorów przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Budżet większości z nich nie pozwala bowiem na wdrożenie drogich robotów, oferowanych przez wiodących producentów. Część prostych aplikacji, takich jak pakowanie lub paletyzacja, nie wymaga doskonałych parametrów technicznych manipulatora, w szczególności szybkości działania czy dużej precyzji pozycjonowania. Tym samym projekt taniego robota mógłby wskazać nowy kierunek w robotyce przemysłowej. W ramach wykładu opisano konstrukcję taniego robota SCARA wykorzystującego do napędu ramion silniki krokowe.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
WObit
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także