Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-05-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-05-22
Akustyczny system monitorowania kanalizacji
Akustyczny system monitorowania kanalizacji
Akustyczny system monitorowania kanalizacji
Profesor Kirill Horoshenkov z Bradford University opracowuje akustyczny system monitorowania, który pozwoli inżynierom na szybką identyfikację zatkanych, bądź uszkodzonych rur kanalizacyjnych.

Kluczowymi elementami akustycznego systemu jest zestaw małych czujników oraz zaawansowany algorytm przetwarzający sygnał w czasie rzeczywistym, który pozwala eliminować efekty szumów środowiska podwodnego oraz echa, obecnych w środowiskach kanalizacji.

Stałe monitorowanie rur pod kątem uszkodzeń jest bardzo istotnym elementem eksploatacji systemów ściekowych, gdyż wychwycenie ich odpowiednio wcześniej pozwala zapobiegać kłopotliwym i kosztownym awariom. „Istniejące metody monitorowania systemów ściekowych ograniczają się do interpretacji obrazu z kamer przemysłowych, co jest metodą mało efektywną.” – stwierdził Horoshenkov.

Przebadanie kamerami przemysłowymi 100 metrów rur zajmuje około dwóch do czterech godzin oraz drugie tyle czasu potrzebne na analizę materiału. Z tego powodu co pięć lat badanych jest zaledwie niecałe 2 procent brytyjskiej sieci kanalizacyjnej.

W zeszłym tygodniu, profesor Horoshenkov otrzymał od Royal Society wartą 155 tysięcy funtów nagrodę Brian Mercer Award za innowację. Pozwoli mu ona dalej rozwijać jego akustyczny system tak, by zredukować czas potrzebny na przebadanie i analizę 100 metrów rur do kilkudziesięciu minut.

Pozwoli to operatorom częściej badać sieci kanalizacyjne, dzięki czemu będą oni mogli opracować lepsze strategie monitorowania i szybciej identyfikować awarie. w rezultacie oznacza to niższe koszty i mniej wycieków.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także