Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-05-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-05-26
WIOŚ Kraków: samorządy nie zwiększą nakładów na sanitację
Z badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wynika, że sporym problemem powiatów wadowickiego i suskiego jest gospodarka wodno-ściekowa, wynikająca z niedostatku urządzeń do oczyszczania ścieków, jak również braku kanalizacji sanitarnej. Zaś suskie, w tym względzie, zajmuje ostatnie miejsce w województwie. Co więcej, sprawy nie polepszają oddawane do użytku tu i ówdzie oczyszczalnie ścieków, gdyż brak sanitacji.

Wszystkie nieczystości spływają rzekami do powstającego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie i jeśli sytuacja się nie poprawi to nie tylko nie będzie tam ryb, ale będzie tan jedno wielkie bajoro i nikt z niego nie skorzysta. Mimo uruchomienia oczyszczalni w Zembrzycach woda w zbiorniku będzie szambem, a nie wodą, którą można używać - mówi Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Dane te są niepokojące nie tylko, dlatego, że samorządy gmin leżących wokół powstającego sztucznego jeziora zamierzają zarabiać na turystyce, ale także, dlatego, że woda ta ma służyć do picia mieszkańcom Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, a to oznacza niespodziewane wydatki na doprowadzenie jej do odpowiednich parametrów.

Jak obliczono w połowie 2007 roku w województwie małopolskim tylko 54 proc. mieszkańców odprowadzało ścieki sanitarne do kanalizacji zakończonej oczyszczalniami ścieków, obecnie ta sytuacje zmieniła się tylko nieznacznie, zaś powiat suski odstaje na tym tle, a ścieki stąd spłyną właśnie do Świnnej. Konieczne jest stworzenie jednego wspólnego programu ochrony wód oraz budowa wspólnych oczyszczalni dla aglomeracji, a także budowa oczyszczalni przydomowych - mówi Ryszard Listwan, z-ca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie.

Tym bardziej, że Unia Europejska chce, aby wody i środowisko były w dobrym stanie do 2015 roku i straszy olbrzymimi karami, które zapłacą samorządy. W wyznaczonym przez UE terminie samorządy sobie nie poradzą, konieczne są dotacje na kanalizację - mówi Tadeusz Gancarz, przew. rady powiatu suskiego.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
dziennik.krakow.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także