Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-05-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-05-28
Robot zdemontuje reaktor atomowy
Robot zdemontuje reaktor atomowy
Robot zdemontuje reaktor atomowy
Inżynierowie na okoliczność demontażu reaktora nuklearnego w Dounreay zaprezentowali projekt gigantycznego robota nazwanego ‘Reactorsaurus’, który ma za zadanie odcinać i usuwać elementy reaktora w niebezpiecznym środowisku.

Zespół, który zaprojektował 75 tonowego Robota do Rozbiórki Reaktora (RDM) liczy, że w lipcu zostanie podpisany kontrakt na budowę modelu testowego.

Prace nad RDM zaczęły się dwa lata temu. Został on zaprojektowany do demontażu wypełnionego płynnym sodem prototypowego reaktora, który został wyłączony w 1994 roku. Gdy sód zostanie całkowicie usunięty, RDM posłuży od pocięcia wszystkich urządzeń, włącznie z instalacjami na kawałki, a następnie wykorzystując swoje dwa ramiona usunie je z reaktora.

„Mnóstwo paliwa, a elementy reaktora i osłon są tak radioaktywne, że wykluczone jest wprowadzenie tam ludzi. większa część całej instalacji znajduje się pod ziemią w ogromnym zbiorniku i jedynym sposobem, by się tam dostać jest usunięcie osłony, co daje otwór o średnicy 3,7 metra, który stanowi wejście do 60 metrowego zbiornika.” – powiedział Jared Fraser, przewodzący zespołowi projektującemu RDM w Dounreay Site Restoration Ltd (DSRL), opisując środowisko, w którym robot będzie pracował.

Na szczycie reaktora zbudowana zostanie komora zabezpieczająca. Umieszczony w niej RDM zostanie wprowadzony do reaktora za pomocą szyn. Jego pierwszym zadaniem będzie usunięcie prętów osłonowych ze środka. Przy pomocy ogromnych nożyc potnie on węglowe pręty o grubości 30 centymetrów na mniejsze części.

Gdy RDM usunie już pręty, będzie musiał pociąć instalację. Jednym ramieniem będzie sobie przytrzymywał rury, a drugim będzie ciął.

Wciąż nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do narzędzi tnących w jakie zostanie wyposażony. wśród kandydatów znalazły się: mieszanina propanu i proszku żelaza oraz plazma do cięcia elementów stalowych. Inżynierowie biorą również pod uwagę dyski inkrustowane diamentem oraz standardowe hydrauliczne nożyce. rozważane jest również wykorzystanie wysokociśnieniowej strugi wodnej. Jednakże w tym przypadku konieczna byłaby całkowita pewność, że sód został usunięty w 100 procentach, gdyż reaguje on z wodą.

RDM będzie sterowany przez operatora znajdującego się w bezpiecznej odległości. System sterowania jest redundantny, więc nawet jeśli coś zawiedzie, działać będzie system zapasowy.

zastosowane zostaną specjalnie dobrane rodzaje gumy, stali oraz płynów hydraulicznych, zdolne do wytrzymania dużej dawki promieniowania. Również cała elektronika będzie odporna na promieniowanie.

Budowa RDM kosztować będzie około 3 milionów funtów i zostanie zakończona w 2013 roku. Wykonanie przez robota zadania zajmie kolejne trzy lata, po których zostanie odkażony i złożony na składowisku odpadów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :