Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-01
Polski Skarabeusz walczy w University Rover Challenge
Polski Skarabeusz walczy w University Rover Challenge
Polski Skarabeusz walczy w University Rover Challenge
Jak podaje PAP, ‘Skarabeusz’ - robot marsjański skonstruowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej, jako jedyny robot z Europy bierze udział w międzynarodowym konkursie robotów ‘University Rover Challenge’, który odbywa się w dniach 28 do 30 maja na imitującej powierzchnię Marsa pustyni w stanie Utah.

Budowa ‘Skarabeusza’ kosztowała 70 tysięcy złotych, a trudności finansowe sprawiły, że prace nad konstrukcją odbywały się z dużym poślizgiem. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy kosztował wyjazd ekipy i transport robota do Stanów Zjednoczonych. W zespole konstruktorów robota znaleźli się studenci Politechniki Warszawskiej: Sebastian B. Rodak, Daniel Śliwka, Jarosław Lasecki, Mateusz Wolski, Paweł Kasprowicz i Wojciech Głażewski.

Jak wyjaśnił Wojciech Głażewski, zdalnie sterowany i wyposażony w kamerę ‘Skarabeusz’ będzie poruszał się po pustyni, natomiast poszczególne zespoły, przebywające w namiotach będą śledziły na ekranie jego marszrutę i powierzchnię po której jedzie.

Biorące udział w konkursie roboty mają do wykonania cztery zadania. Zadanie nawigacyjne polega na znalezieniu rannego astronauty i dostarczeniu mu apteczki; inżynieryjne - na naprawie zepsutego urządzenia i dokręceniu jego śrub. Zadanie trzecie - geodezyjne przewiduje, że ‘Skarabeusz’ musi określić położenie kilku punktów w terenie, a zadanie naukowe polega na wyszukaniu bakterii sinic, które żyją wyłącznie w warunkach ekstremalnych.

„Już trzy razy próbowaliśmy wysłać naszego robota na konkurs University Rover Challenge.” – powiedział Wojciech Głażewski. „Tym razem się udało. Liczymy także na udział w przyszłorocznym konkursie, do którego będziemy mogli przygotować się lepiej.” – dodał.

Obecna wersja ‘Skarabeusza’, która została zaprezentowana w Warszawie, wciąż jednak nie nadaje się do pracy w kosmosie. Do jego konstrukcji wykorzystano zbyt słabe materiały przez co sam jest zbyt lekki. Zgodnie z wymaganiami, w konkursie nie mogą uczestniczyć modele ważące więcej niż 50 kilogramów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także