Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-07
Polska – lider czy outsider Europy Środkowej? Szanse i bariery rozwoju biotechnologii
Polska – lider czy outsider Europy Środkowej? Szanse i bariery rozwoju biotechnologii
Polska – lider czy outsider Europy Środkowej? Szanse i bariery rozwoju biotechnologii
Podczas tegorocznego Bioforum odbyła się konferencja prasowa pod hasłem „Polska – lider czy outsider Europy Środkowej? Szanse i bariery rozwoju biotechnologii” z udziałem przedstawicieli świata nauki i biznesu działających w dziedzinie biotechnologii. Wydarzenie to miało miejsce 4 czerwca br. w hotelu andel’s w Łodzi.

Konferencję rozpoczął Mirosław Miller – Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, stwierdzając, że Polska wybija się spośród krajów Europy Środkowej jeśli chodzi o potencjał branży biotechnologicznej. Mamy spore grono młodych, wykształconych i ambitnych ludzi, chcących realizować się w dziedzinie biotechnologii, jednak doskwiera nam problem niskich środków przeznaczanych na stypendia dla młodych naukowców. Problemem jest również rozdrobnienie ośrodków związanych z naukami life science, które wymagają koncentracji dużych środków w jednym miejscu. Pozytywną informacją jest to, że wielkie koncerny takie jak IBM czy 3M wyrażają chęć współpracy z polskimi naukowcami.

Paweł Błachno – Prezes Zarządu Jagiellońskiego Centrum Innowacji podkreślił rolę, jaką spełnia Bioforum jako miejsce skupiające największą liczbę firm biotechnologicznych w Europie Środkowej. Paweł Błachno w swojej wypowiedzi wspomniał o kilku problemach wpływających na kondycję branży. Pierwszym z nich jest to, że parki technologiczne, w których zakładane są firmy biotechnologiczne, nie powinny koncentrować się tylko na wynajmie powierzchni laboratoryjnej, ale również na pozyskiwaniu środków z UE na projekty naukowe. Barierami utrudniającymi rozwój branży są nieprecyzyjne prawo w dziedzinach In-vitro oraz GMO, gdzie na dobrą sprawę nie wiadomo, czy i w jakim zakresie można prowadzić badania oraz przepisy podatkowe, na podstawie których uczelnie muszą płacić podatek VAT od własności intelektualnych stanowiących aport w przedsięwzięciach naukowo-biznesowych.

Tadeusz Pietrucha – Prezes Zarządu Bio-Tech Consulting zapowiedział kolejne Bioforum jako imprezę reprezentującą potencjał biotechnologiczny Europy Środkowej na tle innych Państw. Polska ma obecnie dużą szansę na zwrócenie uwagi inwestorów z USA poszukujących partnerów naukowych oraz biznesowych w dziedzinie biotechnologii. Jako największą barierę rozwoju branży w Polsce Tadeusz Pietrucha określił brak infrastruktury badawczej.

Maciej Wieczorek – Prezes Zarządu Celon Pharma oraz Prezes Zarządu Mabion uznał kapitał ludzki za podstawę działalności firm biotechnologicznych. Obecnie jest idealny moment na pozyskanie wykwalifikowanego personelu dla firm z dziedziny life science. Absolwenci uczelni w większości chcą pracować w Polsce - minęła już fala wyjazdów za granice w poszukiwaniu dobrych zarobków oraz infrastruktury badawczej. Niestety studentom brakuje profilu kompetencji, podejścia biznesowego, mają problemy w odnajdywaniu wartości intelektualnych patentów, nie rozumieją ich istoty, a co za tym idzie trudno im w praktyce stosować opisane w patentach rozwiązania. Problemem z jakim boryka się biotechnologia jest duża kapitałochłonność oraz długi zwrot z inwestycji. Źródłem kapitału mogą być fundusze unijne jednak barierą jest niezrozumienie specyfiki branży, chociażby w zakresie punktacji projektów, gdzie na równi stawiane są znaki towarowe oraz patenty biotechnologiczne, wymagające niewspółmiernie większych nakładów inwestycyjnych. Stawia to projekty biotechnologiczne na z góry przegranej pozycji.

Prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz - Prodziekan ds. nauki Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej potwierdziła wniosek Macieja Wieczorka, że istotnie minęła fala wyjazdów absolwentów, którzy obecnie szukają miejsca w tworzącej się w Polsce biotechnologii. Aby takie miejsca stworzyć Politechnika Łódzka m. in. wraz z Uniwersytetem Medycznym powołała Europejskie Centrum Bio- i Nanotechnologii (ECBNT), które na razie jeszcze pozostaje w sferze wirtualnej i wymaga czasu do pełnej realizacji. Prof. Koziołkiewicz stwierdziła, że Łódź, z uwagi na istniejące placówki naukowe związane z inżynierią materiałową, polimerami oraz biotechnologią, ma duże szanse na stworzenie silnego ośrodka nanobiotechnologii.

Ostatnim z uczestników konferencji był dr hab. n. med. prof. nadzw. Andrzej Bednarek, dziekan Wydziału Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego. Prof. Bednarek zwrócił uwagę na pojęcie „Służba Zdrowia”, które funkcjonuje w Polsce, a które praktycznie nie jest znane na świecie. Tam o sektorze ochrony zdrowia mówi się jako „Serwis Zdrowia”, co podkreśla podejście biznesowe, nastawiane na jakość obsługi pacjenta. Tej nowej jakości potrzeba polskiej medycynie, aby ją osiągnąć konieczne są szeroko dostępne dla pacjenta rozwiązania z dziedzin bioinżynierii oraz bioelektroniki.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
własne
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także