Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-09
Rybka zwana WANDA
Rybka zwana WANDA
Rybka zwana WANDA
Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Wollongong skonstruowali zrobotyzowaną rybę, która potrafi wyszukiwać konkretne obiekty i płynąć w ich stronę.

Rybka nazwana WANDA (Bezprzewodowy Wodny Nawigator do Poszukiwania i Analizy) napędzana jest przez elastyczną płetwę ogonową za pośrednictwem sztucznych mięśni zbudowanych z przewodzących polimerów.

Operator sterujący WANDĄ może zmieniać kierunek oraz prędkość z jaką ryba się porusza. Dysponuje małą kamerą, która bezprzewodowo przesyła w czasie rzeczywistym obraz wideo do komputera, w którym specjalne oprogramowanie dokonuje jego analizy pod katem rozpoznania obiektu, bazując wstępnie na jego kolorze.

WANDA została zaprojektowana do ciągłego pływania i poszukiwania predefiniowanych kolorów, a gdy już je rozpozna, informuje o tym operatora, by ten mógł ją skierować w pożądanym kierunku.

Naukowcy pracują obecnie nad systemem sterowania komputerowego pracującym w zamkniętej pętli, który umożliwi rybie samodzielnie reagować na zarejestrowany obraz.

„Poszukujemy również sposobu, by rozbudować w przyszłości naszą rybę tak, by mogła zmieniać głębokość zanurzenia, gwałtownie skręcać, albo wykorzystywać również inne czujniki.” – powiedział Scott McGovern z University of Wollongong.

Przykładem zastosowania zrobotyzowanej ryby może być badanie jakości wody oraz poziomu jej zanieczyszczenia w zlewniach, czy przy tamach. Istniejąc systemy wykrywają zanieczyszczenie ze stacjonarnych punktów kontrolnych rozmieszczonych wzdłuż zbiornika, a WANDA może sobie pływać dookoła dając prawdziwy i pełny obraz stanu wody, a także może wskazać dokładne miejsce źródła zanieczyszczenia.

Może być również wykorzystywana do detekcji uszkodzeń podwodnych instalacji tam, gdzie nie mogą dotrzeć nurkowie, czy do mapowania podwodnych obszarów.

WANDA została skonstruowana w ramach współpracy Intelligent Polymer Research Institute (IPRI) na University of Wollongong, National Centre for Sensor Research na Dublin City University , oraz Defence Science and Technology Organisation Maritime Platforms Division.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także