Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-09
Nowy niezawodny przemysłowy detektor rtęci
Nowy niezawodny przemysłowy detektor rtęci
Nowy niezawodny przemysłowy detektor rtęci
Naukowcy z RMIT University skonstruowali czujnik, który jest w stanie wykrywać jedną z najbardziej trujących substancji, czyli rtęć. Zbudowane w Grupie Chemii Przemysłowej urządzenie wykorzystuje miniaturowe drobiny złota tak nano-spreparowane, by były one odporne na działanie cząsteczek rtęci.

Profesor Suresh Bhargava ze Szkoły Nauk Stosowanych RMIT przekonuje, że tradycyjne czujniki rtęci wykorzystywane w przemyśle mogą być zawodne.

„Kominy przemysłowe uwalniają mieszaninę lotnych związków organicznych, oparów amoniaku i wody, które mogą zakłócać działanie systemów monitorujących obecność rtęci.” – powiedział profesor Bhargava. „Potrzebowaliśmy czujnika, który będzie na tyle niezawodny, by móc działać w środowiskach przemysłowych, a przy tym na tyle wrażliwy, by zapewnić precyzyjne odczyty zawartości rtęci w emitowanych oparach.” – dodał.

Detektor rtęci został opracowany z wykorzystanie opatentowanych procesów elektrochemicznych, które pozwoliły naukowcom z RMIT zamienić powierzchnię złota w setki szpileczek, każda tysiąc razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa.

Tak nano-spreparowana powierzchnia została zastosowana do istniejącej technologii, czyli mikrowagi kwarcowej, będącej rodzajem czujnika przeznaczonego do detekcji bardzo małych zmian masy, który pozwala określić poziomy rtęci w atmosferze.

„Od starożytności wiemy, że złoto przyciąga rtęć i na odwrót, jednakże regularna powierzchnia złota nie absorbuje dość oparów przez co wszelkie pomiary są niespójne.” – powiedział Bhargava. „Nasza nano-spreparowana powierzchnia złota jest o 180 procent bardziej wrażliwa niż normalnie. Równocześnie jest ona niewrażliwa na działanie gazów będących odpadami przemysłowymi. Dzięki temu czujniki, które stworzyliśmy przy pomocy nano-spreparowanej powierzchni działały w bardzo wysokich temperaturach przez wiele miesięcy.” – dodał.

Realizowany przez RMIT projekt otrzymał w postaci grantu wsparcie od Australijskiej Rady Naukowej, a także od partnerów przemysłowych.

Naukowcy z RMIT planują teraz wspólnie z kolegami z Indian Institute of Chemical Technology w Hyderabad rozszerzenie prac nad technologią usuwania rtęci. Nano-spreparowana powierzchnia złota posłużyć ma w tym systemie do absorpcji oparów rtęci z powietrza.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także