Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-10
Sondaż na zlecenie RWE: Polacy wspierają energię wiatrową
Sondaż na zlecenie RWE: Polacy wspierają energię wiatrową
Sondaż na zlecenie RWE: Polacy wspierają energię wiatrową
RWE planuje intensywnie zaangażować się w polski sektor energetyki wiatrowej, dlatego społeczna akceptacja dla projektów wiatrowych ma dla firmy duże znaczenie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie RWE Polska w związku z Europejskim Dniem Wiatru , Polacy chętnie widzieliby w swoim sąsiedztwie wiatraki. 65% osób zgodziłoby się na postawienie w swoim sąsiedztwie turbiny wiatrowej, wytwarzającej energię. Z największą aprobatą spotkać się można wśród mieszkańców wsi, wschodniej Polski i Wielkopolski, a z najmniejszą między innymi w dużych metropoliach.

2/3 Polaków deklaruje, że troszczy się osobiście o środowisko. Tym tematem szczególnie zainteresowane są osoby z wyższym wykształceniem. Jednocześnie połowa pytanych chciałaby korzystać z energii odnawialnej. Gotowość do płacenia wyższych rachunków za energię zieloną deklaruje 43% osób zainteresowanych jej używaniem, w tym 30% skłonna jest płacić do 10% więcej niż obecnie a 13% respondentów nawet więcej.

Z energią odnawialną Polakom kojarzy się najczęściej energia wiatrowa (86%), następnie słoneczna (78%) i wodna (63%). Najmniej znane są źródła geotermalne i te pochodzące z biomasy.

„W związku z założeniami polskiego rządu i Unii Europejskiej, produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych powinna wzrosnąć prawie dwukrotnie w stosunku do dzisiejszej produkcji już do 2010 roku. Dlatego cieszy nas, że Polacy widzą potrzebę inwestycji w odnawialne źródła energii i chętnie patrzą na wiatraki w swoim sąsiedztwie.” – powiedział Filip Thon, prezes RWE Polska.

W połowie kwietnia RWE rozpoczęło pierwszą z szeregu inwestycji w energię wiatrową w Polsce. 16 kwietnia zainstalowano pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie się składać z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40.000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh.

Inwestycja RWE, Park Wiatrowy Suwałki cieszy się w regionie dużą popularnością, doczekała się nawet strony internetowej, stworzonej przez jego fanów, którzy śledzą budowę elektrowni wiatrowych . Serwis został stworzony dzięki materiałom, opracowaniom i zaangażowaniu użytkowników suwalskiego forum dyskusyjnego Forum Suwałki.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 MW energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 MW. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej.

W skali Europy, koncern RWE planuje do 2012 roku oddać do użytku lub rozpocząć budowę 4.500 MW mocy, pochodzących ze źródeł odnawialnych. RWE zamierza, dzięki tym inwestycjom, w 2013 roku wytwarzać około 15.000 GWh energii elektrycznej. Do 2020 roku RWE planuje mieć ponad 10.000 MW mocy wytwórczych, bazujących na energii odnawialnej. Żeby osiągnąć te cele, do 2012 roku koncern rocznie inwestuje przynajmniej miliard euro, głównie we wzrost organiczny.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RWE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także