Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-19
Rynek Systemów Zarządzania Magazynem jest dziurawy
Pomimo globalnego kryzysu ekonomicznego, światowy rynek Systemów Zarządzania Magazynem (WMS) skurczył się w 2008 roku zaledwie o jeden procent. Analitycy ARC Advisory Group przewidują, że najgorszy będzie rok 2009, ale już w 2010 rynek ponownie zacznie rosnąć. Te dwa gorsze lata sprawią, że średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) dla tego rynku wynosić będzie do 2013 roku 2,2 procenta. Rynek, którego wartość w 2008 roku wynosiła 1,247 miliarda dolarów, w roku 2013 wart będzie 1,388 miliarda dolarów, czytamy w najnowszym raporcie ‘Warehouse Management Systems Worldwide Outlook’, przygotowanym przez analityków z ARC Advisory Group.

W kontekście spowolnienia gospodarczego nie jest niespodzianką, że rynek WMS w 2008 roku się skurczył. Znacznie większym zaskoczeniem jest to, jak dobrze tę sytuacje zniosło pięciu największych dostawców, gdyż wszyscy zanotowali wzrost sprzedaży, a do tego w czterech przypadkach wzrost ten był dwucyfrowy, a w jednym wręcz wyniósł przeszło 35 procent.

„Zaskoczył mnie fakt, że rynek WMS skurczył się w 2008 roku jedynie o jedne procent.” – stwierdził Steve Banker z ARC, autor raportu. „Jednakże, gdy przyjrzałem się danym dokładniej i zdałem sobie sprawę, że pięciu największych dostawców generuje ponad połowę sprzedaży, wyniki stały się bardziej zrozumiałe. Gdyby nie oni, wynik całego rynku byłby znacznie gorszy” – dodał.

Największym atutem kluczowych dostawców na rynku WMS jest szersza gama oferowanych rozwiązań. Wszyscy oni są w stanie zdobywać kontrakty bazując na wartości swojej oferty, która wykracza poza wyłącznie poprawę efektywności działania magazynu. Jednakże równocześnie wszyscy solidarnie pozostawili w swoich ofertach lukę związaną z brakiem rozwiązań logistycznych, które kładą większy nacisk na sieć.

Dwoma kluczowymi rozwiązaniami do analizy danych w celu wyznaczenia przewidywanego popytu (SCE) są: System Zarządzania Magazynem (WMS) i Transportem (TMS). Gdy te rozwiązania są zintegrowane, wpływa to na optymalizację funkcjonowania transportu, jednakże nieco kosztem działania magazynów, które muszą wtedy ściśle ze sobą współpracować. Dzieje się tak dlatego, że możliwe do wypracowania oszczędności w transporcie zwykle przewyższają te możliwe do wypracowania w magazynach.

W TMS królują rozwiązania SaaS (aplikacje po stronie serwera), gdyż wykorzystują one sieć i pozwalają obniżyć koszty. Dla globalnego łańcucha dostaw kluczową cechą jest przejrzystość. A rozwiązania sieciowe SaaS zapewniają lepszą jakość informacji i wierniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw.

Dla wiodących dostawców rozwiązań WMS, wprowadzenie w TMS modelu sieciowego będzie niezwykle trudne ze względu na specyfikę SaaS. W dłuższej perspektywie, dostawcy będą jednak musieli zastąpić tradycyjnie licencjonowane rozwiązania SaaS.

Jednakże jeśli żaden z dostawców nie wykona takiego ruchu, mogą wkrótce na rynku WMS pojawić się nowi potentaci, którzy będą w stanie zapewnić zarówno bogate rozwiązania WMS, oraz sieciowe TMS, przy zachowaniu przejrzystości.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ARC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :