Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-24
Pozyskiwanie wody pitnej z wilgotnego powietrza
Pozyskiwanie wody pitnej z wilgotnego powietrza
Pozyskiwanie wody pitnej z wilgotnego powietrza
Naukowcy znaleźli metodę pozyskiwania wody pitnej z wilgotnego powietrza, na potrzeby terenów pustynnych gdzie nie ma możliwości budowania instalacji. System jest oparty całkowicie na energii odnawialnej i dlatego jest autonomiczny.

Na terenach gdzie nie ma rzek, jezior i wód podziemnych, znaczące ilości wody magazynowane są w powietrzu. Na pustyni Negew (Izrael), średnioroczna względna wilgotność powietrza wynosi 64 procent, co stanowi 11,5 mililitrów wody w metrze sześciennych powietrza.

Naukowcy z Fraunhofer Institute for Interfacial Engineering and Biotechnology IGB w Stuttgarcie, pracując w połączeniu z pracownikami firmy Logos Innovationen znaleźli sposób na przetworzenie wilgoci zawartej w powietrzu na wodę zdatną do picia. Proces który rozwijano jest oparty na całkowitym wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej tak jak ma to miejsce w przypadku kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych.

System pozyskiwania wody z powietrza będzie spełniał swoją funkcję jako instalacja autonomiczna w regionach pozbawionych infrastruktury elektrycznej, powiedział Siegfried Egner, kierownik działu IGB. Zasada działania systemu jest następująca - higroskopijny roztwór wodno-solny spływając systemem urządzeń absorbuje wodę z powietrza. Roztwór ten jest następnie zasysany do zbiornika, który znajduje się kilka metrów pod ziemią, gdzie dominuje próżnia. Energia pochodząca z kolektorów słonecznych podgrzewa roztwór wodno-solny, który jest rozcieńczany zabsorbowaną wodą. Granica temperatury, w której ciecz zaczyna wrzeć jest niższa niż ma to miejsce pod wpływem normalnego cisnienia atmosferycznego. Zjawisko to znane jest z gór gdzie ciśnienie atmosferyczne jest niższe w kotlinie, a woda wrze w temp. niższej niż 100 st. C. Wyparowana, nie słona woda jest kondensowana i spływa rurami w sposób kontrolowany. Grawitacja spływającej wody wytwarza próżnię wskutek czego nie istnieje potrzeba stosowania pomp próżniowych. Ponownie zagęszczona solanka spływa w dół absorbując wilgoć z powietrza.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :