Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-26
Systemy zarządzania laboratorium rozpowszechniają się w postaci SaaS
Użytkownicy coraz chętniej sięgają po systemy zarządzania laboratorium LIMS (Laboratory Information Management Systems), gdyż wpływają one na zwiększenie efektywności, ułatwiają standaryzację, obniżają koszty wsparcia, czy umożliwiają udostępnianie danych. Równocześnie coraz popularniejsze na rynku są rozwiązania ‘oprogramowanie jako usługa’ (SaaS), czytamy w najnowszym raporcie ‘Laboratory Information Management Systems Worldwide Outlook’, przygotowanym przez analityków z ARC Advisory Group.

Saas, to model rozwoju oprogramowania gdzie aplikacja jest przechowywana i udostępniana przez producenta użytkownikom poprzez internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z konsumenta na sprzedawcę. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad programowaniem producentowi.

Dotychczas, systemy LIMS dostarczane były na zasadzie klasycznych licencji. Jednakże sukces platformy Salesforce.com zmusił użytkowników i dostawców do zrewidowania swoich poglądów na metody dystrybuowania oprogramowania. „Małe i średnie laboratoria, które korzystają z ‘domowych’ systemów, mogą uznać model SaaS za korzystniejszą formę pozyskania systemów LIMS.” – stwierdziła Paula Hollywood, starszy analityk ARC, główna autorka raportu.

Głównym czynnikiem stymulującym wdrażanie LIMS jest konieczność bycia w zgodności z wytycznymi regulacji. Dla firm międzynarodowych, nadążanie za zmieniającymi się regulacjami jest zadaniem na cały etat dla sporego działu. Stale zmieniające się przepisy wymagają udoskonalenia samej dokumentacji dotyczącej testów jak i metod udostępniania ich wyników w czasie rzeczywistym. Jedną z kluczowych funkcji LIMS jest możliwość śledzenia każdego incydentu w cyklu życiowym próbki, co jest niezmiernie ważne w kontekście ochrony wyników laboratorium i ich zgodności z regulacjami.

Web 2.0 odnosi się do tego jak technologia WWW może służyć poszerzeniu funkcjonalności Internetu. Charakterystyka Web 2.0 przewiduje wykorzystanie bogatego doświadczenia użytkownika, jego udział w pracach, dynamiczną zawartość, metadane, standaryzację, oraz skalowalność. Jest to platforma przeznaczona do sieciowych wersji LIMS.

Dużą część przychodów sektora LIMS wiąże się z implementowaniem systemów przez międzynarodowych i lokalnych producentów oraz organizacje badawcze obecne na rynkach młodych i rozwijających się. W związku z tym, że w krajach Europy środkowowschodniej oraz Azji południowowschodniej powstają centra produkcyjne, będą one potrzebowały systemów będących w stanie śledzić los próbek, generować raporty na potrzeby audytów, monitorować i analizować proces produkcji i wspomagać proces dostosowywania do lokalnych przepisów. Chiny, na przykład, mają w ostatnich latach złą prasę dotyczącą produkcji żywności i zabawek. Producenci będą zatem potrzebowali LIMS, by dowieść swym zagranicznym kontrahentom, że realizują restrykcyjne procedury kontroli jakości.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Automation
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także